Budoucnost platebních karet: Virtuální, jednorázové nebo snad ekologické?

04. 01. 2021 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Budoucnost platebních karet: Virtuální, jednorázové nebo snad ekologické?

Pokrok prý zastavit nelze. Je ale možné alespoň odhadnout, kterým směrem se bude ubírat? Přinášíme vám přehled platebních výstřelků, které mohou (ale také nemusí) být novou evoluční větví platebních karet.
   

Virtuální platební karta: Skutečně bezdotyková karta

Virtuální platební karta funguje v podstatě stejně jako karta fyzická, kterou máte v peněžence. Jen s tím rozdílem, že ji nemůžete vzít do ruky. Místo plastové kartičky totiž dostanete pouze platební údaje, tedy číslo karty, datum platnosti, 3místný bezpečnostní kód a PIN kód.

Virtuální karty byly původně určené výhradně pro nákupy na internetu, dnes už je ale možné většinu z nich takzvaně digitalizovat. Stačí uložit platební údaje do jedné z elektronických peněženek (například Google Pay nebo Apple Pay) a hned můžete s virtuální kartou nakupovat i v kamenných obchodech u kasy, případně vybírat hotovost z bezkontaktních bankomatů. K tomu ještě samozřejmě potřebujete mobilní telefon nebo chytré hodinky s NFC technologií.

Výhodou virtuální karty je, že nemusíte čekat, až ji banka vyrobí a pošta doručí k vám do schránky. Nakupovat s ní můžete okamžitě. Hodí se také v případě, že chcete oddělit nákupy na internetu od ostatních výdajů nebo máte ve zvyku zapomínat peněženku doma.   

Virtuální platební karta je další významnou digitální novinkou, kterou jsme po nedávném představení programu odměn Moneyback nebo nového online účtu zdarma pro klienty připravili. Klient již po založení účtu nemusí čekat na výrobu karty a její doručení. Snadno si ji zdarma vytvoří přímo v digitálním bankovnictví George a ihned s ní může začít platit. Klienti s touto kartou nebudou potřebovat ve většině případů její plastový protějšek. Jedná se tak o další drobný krůček na naší dlouhodobě cestě nabízet elegantní, pohodlné a inovativní řešení.“

– Juraj Pilka, specialista platebních karet v ČS


virtuální karta

(Zdroj: Aplikace George)


Jednorázová virtuální karta: Nejbezpečnější platba na internetu

Jelikož virtuální kartu nikdo nemusí vyrábět, stačí ji jen vykouzlit mávnutím kouzelného IT proutku, můžete si ji vytvořit i jen pro jednu platbu

Řekněme, že chcete nakoupit v pochybném e-shopu, který neznáte a nechcete mu svěřovat platební údaje své karty. V aplikaci si proto vygenerujete k běžnému účtu jednorázovou virtuální kartu. Platební údaje z právě vykouzlené karty zadáte při nákupu v neznámém e-shopu, transakci potvrdíte a v tu ránu virtuální karta zmizí. I kdyby tedy někdo platební údaje ukradl, k ničemu by mu nebyly. Karta už neexistuje.

Takové sci-fi nabízí například Česká spořitelna. Po ročním testovacím provozu jednorázové virtuální karty v aplikaci Poketka začala banka nabízet tuto službu i v aplikaci George, kde je teď možné si zdarma na pár kliknutí nechat vystavit platební kartu. Vytvoření karty pak stačí jen potvrdit v George klíči nebo pomocí SMS kódu a hned můžete nakupovat. 

„Po více než ročním testování virtuální karty v Poketce, jsme se ji rozhodli implementovat i do George. S tím rozdílem, že nemusí sloužit jen pro jedinou platbu, ale klient ji může využívat i dlouhodobě, místo karty plastové. Je to čistě na něm.“

– Ondřej Wallenfels, specialista platebních karet v České spořitelně


jednorázová virtuální karta george(Zdroj: Aplikace George)

  

Ekologická karta: Snižte svou uhlíkovou stopu

I při výběru platební karty teď můžete pomáhat chránit životní prostředí. ČSOB nově nabízí ekologickou kartu z recyklovaného plastového odpadu. Pokud se pro ni rozhodnete, ušetříte 3,2 gramu plastového odpadu a snížíte svou uhlíkovou stopu o 7 gramů oxidu uhličitého. Není ale přece jen ekologičtější virtuální karta?
  

Biometrická platební karta: Zapomeňte PIN kód

Stojíte před terminálem, za vámi fronta až na konec obchodu a vy máte výpadek paměti. Zapomněli jste už někdy svůj PIN kód? Věřte, že nejste sami. Řešením má být biometrická platební karta se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Díky ní karta sama pozná, že nepadla do cizích rukou, tudíž zmizí nutnost autorizovat platby pomocí PIN kódu.

I když už proběhl úspěšný zkušební provoz v Jihoafrické republice, biometrické platební karty jsou ještě stále v plenkách. V Čechách si na ně tedy asi ještě chvíli počkáme.


 
 Jak platit online? Přečtěte si vše o online platebních metodách


M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Virtuální platební karta Placení na internetu Biometrické platební karty Ekologické platební karty

Článek jsme napsali ve spolupráci s odborníkem

Radimem Širokým ze společnosti Česká spořitelna