Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?

19. 04. 2021 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?

Platební karty se dělí na dva základní typy – debetní a kreditní karta. Zásadní rozdíl mezi oběma druhy spočívá ve způsobu čerpání peněz. S debetní kartou vybíráte peníze přímo ze svého osobního účtu v bance. Kdežto s kreditní kartou vás stav účtu nemusí zajímat. Máte u banky otevřen úvěrový účet, tzv. revolvingový úvěr. De facto nakupujete na dluh a můžete utratit daleko více peněz než s kartou debetní. Obvykle lze finance čerpat až do trojnásobku měsíčního příjmu. Pokud pak do určitého data úvěr splatíte, neplatíte žádné úroky. Bezúročné období se nejčastěji pohybuje v rozmezí 40 až 76 dnů.

 
Vyberte si kreditní kartu online

Kreditní karta

Co je kreditní karta a její fungovaní je jasné, ale má ještě nějaké výhody oproti debetní kartě? Kromě finanční nezávislosti je velkou předností široký systém bonusů a slev – speciální benefity v podobě vrácení peněz (cashback), sbírání prémiových bodů, leteckých mílí a nezanedbatelných slev u partnerů. 

Kobrandované kreditní karty

Kobrandované kreditní karty se vydávají v partnerství s jinou společností. Často ve spojení s aerolinkami, obchodními řetězci, mobilními operátory či sítí čerpacích stanic. Díky tomuto partnerství můžete čerpat exkluzivní výhody. 

Například Raiffeisenbank nabízí dokonce 3 kobrandované kreditní karty:

ČSA kreditní karta – mezi výhody karty patří bonus až 20 000 mil do věrnostního programu Českých aerolinií, rodinné cestovní pojištění a zvýhodněný vstup do letištních salónků.

O2 kreditní karta – mezi výhody karty patří sleva až 40 % na vyúčtování služeb O2 a O2 Family, automatická platba vyúčtování služeb O2 a O2 Family. 

Kreditní kartu nedostane kdokoliv. Banky ji vydávají pouze bonitním klientům. Tedy lidem, kteří mají dobrou platební morálku. Ze srovnání kreditních karet plyne, že banky vyžadují po svých klientech minimální příjem. Velmi často narazíte na nejnižší hranici čistého měsíčního příjmu ve výši alespoň 12 000 Kč.
 

Debetní karta

Jak bylo řečeno, debetní karta umožňuje svému majiteli provádět operace s penězi, které se nacházejí na jeho účtu. V určitém ohledu se však debetní karta může přiblížit kreditce. Pokud máte aktivovaný kontokorent, můžete jít do minusu.
 

Jakou kartu vybrat?

Každý si musí rozhodnout sám, která varianta platební karty je pro něj lepší. Obě mají své výhody a určitá rizika. Třeba kreditní karta po svém majiteli vyžaduje sebekázeň. Musíte pečlivě uvažovat, zda jste schopni splácet úvěr.


 Jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?


M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Kreditní karta Debetní karta