ANALÝZA: Kolik potřebujete mobilních dat?

09. 10. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

ANALÝZA: Kolik potřebujete mobilních dat?

Mobilní data jsou středobodem vesmíru téměř většiny pozemšťanů. Bez nich totiž jako by v dnešní době onlinové ani neexistovali. Ne všichni jich ale potřebují stejné množství. Proto v nabídce operátorů najdete datové balíčky nejrůznějších velikostí. Jenže zorientovat se v záplavě čísel a informací není zrovna snadný úkol. Proto jsme pro vás připravili několik přehledných příkladů, abyste si lépe udělali představu, jestli vám na měsíc stačí 500 megabajtů, nebo vysosáte několik desítek gigabajtů.

Kolik MB je 1 GB?

1 megabajt (MB) = 1,024 KB

1 gigabajt (GB) = 1,024 MB

Mezi jaký druh dataře patříte?

1) Datař rekreační čeleď občasníků

Dataři rekreační jsou v České republice už poměrně ohroženým druhem. Jejich řady každým rokem víc a víc řídnou. Vyznačují se tím, že pravidelně čtou zpravodajské servery, sledují počasí, denně přečtou a odpoví na několik pracovních e-mailů, se svými kamarády jsou v kontaktu na Facebooku a sem tam vyhledají něco v mapě nebo v jízdních řádech. Sledováním videí, natož v HD kvalitě, nebo projížděním Instagramu však svůj drahocenný volný čas rozhodně netráví. Maximálně je můžete zahlédnout, jak někde chytají Wi-Fi, aby nemuseli čelit následkům vyplácání svého FUP limitu.

Datař rekreační z čeledi občasníků měsíčně spotřebuje kolem 500 MB až 1 GB.  
 

2) Datatel mobilní – vývojový mezičlánek

Datatly potkáte stejně jako holuby na každém reálném i virtuálním rohu. Poznáte je podle toho, že obvykle vlastní jeden z novějších smartphonů nebo iPhonů a dokonale si s ním rozumí. Ve svém životě se neobejdou bez šikovných aplikací, které jim usnadňují život, Facebooku a rádi se také pochlubí mistrnou fotkou na Instagram, popřípadě vytvořeným Instastories. Noviny zásadně nekupují. Není důvod utrácet peníze, když si všechny aktuality přečtou na internetu pomocí datového tarifu. Telefon občas používají i jako navigaci v autě. Příležitostně shlédnou i nějaké to video na YouTube nebo sestřih zápasu oblíbeného fotbalového týmu.

Aby se nemusel příliš omezovat, potřebuje Datatel mobilní alespoň 3 GB až 5 GB dat.
 

3) Otesánek datový aneb bez 10 GB ani ránu

Posledním běžně se vyskytujícím druhem dataře v naší republice je Otesánek datový. Jeho datový apetit jej řadí mezi absolutní rekordmany ve spotřebě. Mobilní internet využívá jako své primární a často jediné připojení se světem. V ničem se neupejpá, bez starostí stahuje hudbu i filmy a nezdráhá si je pustit ani online. Se svými kamarády a příbuznými pořádá videokonference. Sdílí internet z mobilu a tabletu do notebooku. Když jede autem, radí mu cestu navigace. Má vytvořený účet na každé existující sociální síti, pravidelně všechny kontroluje a postuje svoje rozumy a prostřednictvím filtrů upravené pomocí fotografie.

Otesánek datový není žádný troškař, bez 10 GB se neobejde.
 

Kolik dat spotřebují jednotlivé činnosti?

Spočítat přesné hodnoty u mobilního internetu je nemožné. Tabulka uvádí pouze průměrné hodnoty, abyste si udělali hrubý přehled. Například některé stránky jsou neuvěřitelně jednoduché, jiné jsou plné grafických prvků a videí. Využití dat samozřejmě ovlivňuje chování, ale liší se i podle typu zařízení. Větší obrazovka tabletu svádí ke sledování videí ve vysoké kvalitě. A jak je známo, HD videa dokážou vycucnout všechna vaše data během několika minut.
 

Činnost500 MB2 GB4 GB
Surfování na internetu900 stránek3 600 stránek7 200 stránek
Textový e-mail/zpráva150 000700 0001 400 000
E-mail s přílohou1 0004 0008 000
Poslouchání hudby100 písní400 písní800 písní
Sledování videa1 hodina4 hodiny8 hodin
Volání přes Skype15 hodin60 hodin120 hodin
Video hovor přes Skype 2 hodiny 8 hodin16 hodin
Poslech rádia8 hodin 32 hodin64 hodin
Stahování a update aplikací40 aplikací150 aplikací300 aplikací

Zdroj: Kenstechtips.com 

Jak dostat data pod kontrolu? 

V nastavení každého chytrého telefonu samozřejmě najdete, kolik dat vám která aplikace spolykala, ovšem nic moc jiného tam nevyčtete. Naštěstí ale existují aplikace, jenž vám neposedné a neustále utíkající megabajty dokáží postavit do latě.

Oblíbenou appkou pro nejablíčkaře je například My Data Manager, nebo GlassWire Data Usage Monitor. A zkrátka nepřijdou samozřejmě ani uživatelé nakousnutých jablíček. Mezi nimi je nejpopulárnější asi My Data Usage Widget Pro.
 

TOP produkty, které si dataři chválí  

Které tarify jsou aktuálně na špičce datové hitparády a žebříčků oblíbenosti? Sepsali jsme vám je přehledně do jedné tabulky. 

TarifOperátorPočet datPočet SMSPočet minut
Cena
Neomezeně SDT-MobileNeomezeně dat. 20 GB prosurfujete plnou rychlostí, poté až 3 Mbit/s.Neomezeně.Neomezeně.
1 075 Kč/měsíc
NEO BronzovýO2Neomezeně dat. Po celou dobu surfujete rychlostí až 5 Mb/s.Neomezeně.
Neomezeně.
1 099 Kč/měsíc
Red StandardVodafone15 GB. 10 GB si jen musíte aktivovat v mobilní aplikaci.Neomezeně.
Neomezeně.
799 Kč/měsíc


Dalším řešením je samozřejmě jeden z kombinovaných balíčků, například si můžete složit vlastní Magentu, nebo si sjednat jeden z Vodafone tarifů, či sáhnout po O2 Spolu.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Mobilní internet Mobilní data Spotřeba dat