Jak změnit dodavatele elektřiny a plynu?

11. 05. 2021 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Jak změnit dodavatele elektřiny a plynu?

Už přes 10 let může každý z nás svobodně a bezplatně změnit dodavatele elektřiny a plynu. Dodavatelé energií se proto o klienty přetahují a vstupují každou chvíli na trh s celou řadou nových a lepších nabídek. Vám pak stačí si jen vybrat tu nejvýhodnější a můžete znatelně ušetřit za energie.

Jak změnit dodavatele elektřiny a plynu?

1) Vyberete si, na čem chcete začít šetřit

Spočítejte si, na čem můžete ušetřit nejvíc. Stačí vyplnit kalkulačku s cenami elektřiny nebo kalkulačku s cenami plynu. Čím přesnější údaje vyplníte, tím lépe můžeme vypočítat, se kterým produktem skutečně nejvíc ušetříte. Proto si k vyplňování kalkulačky vezměte poslední vyúčtování za energie.

2) Vyberete si nového dodavatele

Vidíte hned úsporu, co vás zvedá ze židle? Pamatujte, že nízká cena není všechno. Někteří dodavatelé tlačí cenu energií co nejníže, aby nalákali největší možný počet klientů. Zisk pak ale nahání jinde pomocí různých triků a háčků ve smluvních podmínkách. 

Proto vás, jakmile vyplníte kalkulačku, kontaktuje jeden z našich specialistů, který vám pomůže se takovým dodavatelům vyhnout. Zodpoví navíc všechny vaše dotazy a vysvětlí další postup v případě, že se rozhodnete změnit dodavatele a ušetřit.

INFO

Po telefonu vám můžeme nabídnout i takzvané neveřejné nabídky, které dodavatelé schovávají v rukávu.

 

3) Doma si ještě vše překontrolujete

Jestliže se rozhodnete změnit dodavatele, pošleme vám do e-mailové schránky potřebné smlouvy a dokumenty. Vy si je doma v klidu projdete a ujistíte se, že je vše dle vašich představ. 
 

INFO

Kdybyste si s něčím ještě lámali hlavu, neváhejte se obrátit na naši zákaznickou linku na čísle +420 226 289 029. Na příjmu jsme ve všední dny od 9–17 h.


4) Dokumenty vyplníte a předáte nám je

Tento krok může probíhat hned několika způsoby:

  • Online. Někteří dodavatelé jdou naštěstí s dobou a veškeré papírování už přenesli do online světa. V takovém případě změníte dodavatele po internetu stačí párkrát kliknout a nahrát vyplněné dokumenty, případně nám je poslat na e-mail.
  • Elektronicky. Jsou ale i dodavatelé, kteří to ještě online úplně neumí. Pokud se rozhodnete pro jednoho z nich, můžete ale pořád vše vyřešit z pohodlí domova. Všechny potřebné dokumenty vytiskněte, vyplňte, podepište, oskenujte, nebo nafoťte a pošlete na náš e-mail.
  • Pomocí kurýra. Můžeme k vám také poslat kurýra. Ten přijede v předem dohodnutou hodinu s vytištěnými smlouvami připravenými k podpisu. V takovém případě si připravte také svůj občanský průkaz. Kurýr si pomocí chytré aplikace ověří jeho pravost. Nemusíte se bát, že by si občanku fotil.
  • Poštou. Veškerou dokumentaci vám v takovém případě pošleme spolu s už předplacenou a nadepsanou obálkou. Vám jen stačí vše doplnit, podepsat a v dané obálce odeslat na Lomnického 1742/2a, 140 00 Praha 4-Nusle.
     

5) My vše zkontrolujeme a dohodneme se za vás s novým dodavatelem

Veškeré dokumenty a smlouvy, které od vás obdržíme, znovu překontrolujeme. Pokud bude vše na svém místě, obratem je předáme vašemu novému dodavateli. 

Kdyby se náhodou do nějakého dokumentu vloudila chybka, nebo by byl ke změně potřeba třeba ještě nějaký dodatečný formulář, ozve se vám pracovník z našeho administrativního oddělení a společně dáte vše do pořádku.
  

6) Vypovíte starou smlouvu u stávajícího dodavatele

V některých případech můžeme vyřešit výpověď smlouvy u stávajícího dodavatele za vás, jindy je bohužel potřeba, abyste vše oznámili dodavateli vy sami. Ale i s tím vám poradíme.

Jakmile je výpověď vyřízena, nový dodavatel si vás zapíše k sobě. K datu určenému ve výpovědi se rozeběhne ještě výpovědní lhůta, která většinou trvá 3 měsíce.

INFO

Pokud máte smlouvu na dobu určitou, je vhodné závazek dodržet a se změnou dodavatele počkat do vyprchání smlouvy. Jakmile zjistíme, že vám hrozí sankce za předčasné odstoupení od smlouvy, změnu dodavatele zastavíme. Vše dotáhneme pouze v případě, že si to budete i přes pokutu výslovně přát.

 

7) Možná se na vás obrátí stávající dodavatel

Stává se, že po obdržení výpovědi se stávající dodavatel na klienta obrátí s dotazem, proč podává výpověď. Dokonce je možné, že vyrukuje s tzv. retenční nabídkou. Pokud si vás opravdu bude chtít udržet, zkusí vám udělat návrh, jaký se neodmítá. Je jen na vás, jestli se rozhodnete se stávajícím dodavatelem vyjednávat.
  

8) Uděláte samoodečet a dostanete poslední vyúčtování

Součástí změny dodavatele je vždy řádné ukončení závazků vůči stávajícímu dodavateli. Po výpovědi je proto potřeba provést samoodečet měřidla (elektroměru nebo plynoměru), což zvládnete za pár minut. Výsledek odečtu pošlete stávajícímu dodavateli, který vám vystaví poslední vyúčtování.
  

9) Přijde vám nový rozpis záloh

Jakmile zaplatíte poslední vyúčtování, obdržíte od nového dodavatele rozpis záloh za energie včetně kontaktních informací. Všechny platby už tedy budete zasílat novému dodavateli.

10) Máte hotovo, úspěšně jste změnili dodavatele

Po obdržení nových záloh a uhrazení předchozích závazků je změna dokončena a vy můžete začít šetřit

 
Vyplatí se vám změnit dodavatele energií?

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Elektřina Plyn Změna dodavatele