Indigo, Rentiér od Zonky a Bondster: Investování 3× jinak

Indigo, Rentiér Zonky a Bondster: Investice 3× jinak

V posledních letech se s investicemi „pro obyčejné smrtelníky“ roztrhl pytel. Stojí za to? Připravili jsme pro vás krátký popis 3 zajímavých investičních nástrojů v ČR.

INFO

Než začnete investovat, odpovězte si raději na následujících 5 otázek:

 1. Můžu si investování dovolit?
 2. Mám našetřenou dostatečnou finanční rezervu?
 3. Proč chci investovat?
 4. Čeho chci dosáhnout?
 5. Vyrovnám se s případnou ztrátou?

 

Indigo od Patria Finance       indigo od patria finance

Indigo je služba, která vám nejdříve vytvoří investiční portfolio na míru, a pak ho bude neustále automaticky upravovat, aby vám vždy padlo jako ulité. Vy se nemusíte o nic starat. 
     

Indigo v číslech

 • Indigo zhodnotilo minulý rok investice průměrně o 11,1 %. Jde ale o čísla z dob, kdy se služba teprve testovala. Vždy je navíc potřeba brát na vědomí, že ve světě investování vysoké výnosy v minulosti nic nezaručují.
 • Minimální vklad dělá jen 100 Kč. Indigo je tedy pro každého, kdo si chce investování třeba i jen vyzkoušet.
 • Jediný poplatek za službu dělá 1 % ročně a každý měsíc se počítá z průměrné souhrnné hodnoty vašeho portfolia. Pokud jste například měli v červnu u Indigo průměrně 50 000 Kč, pak se bude měsíční poplatek rovnat 41,67 Kč, tedy 50 000 × (0,01 / 12).
 • Peníze si můžete kdykoliv vybrat. Jen musíte počítat s tím, že může odprodej vašich cenných papírů a dalších investic chvíli trvat. Na účtu se vám ale peníze objeví zpravidla do 5 pracovních dnů.

Nejdříve vyplníte, jaké jsou vaše cíle a očekávání, jestli se nebojíte riskovat a jak dlouho můžete své úspory postrádat. Na základě vašich odpovědí vám pak Indigo vybere, do čeho byste mohli investovat. Pokud třeba uvedete, že máte pro strach uděláno, navrhne vám portfolio s větším podílem akcií. Naopak méně odvážným doporučí třeba dluhopisy.

Indigo následně už samo pečuje o investice na základě vašich cílů a zvoleném přístupu k riziku. Nemusíte tedy kontrolovat, jak zrovna rostou nebo padají trhy. Indigo funguje jako hlídací pes. Pokud vaše investiční portfolio je najednou na váš vkus moc riskantní, Indigo ho samo upraví, aby odpovídalo vašim představám.

indigo investice(Zdroj: indigo.patria.cz) 


Rentiér od Zonky    rentiér od zonky

Na Zonky lidé půjčují lidem. Aktuálně si můžete buď sami vybírat, komu chcete půjčit, nebo nechat vše na Zonky a stát se Rentiérem. V takovém případě Zonky vaši investici rozloží mezi až 490 různě rizikových úvěrů. Vy si už jen rozhodnete, jestli chcete výnosy rovnou znovu investovat, nebo vám je bude Zonky vyplácet v podobě renty.
 

Rentiér v číslech:

 • Aktuálně Zonky uvádí negarantovaný výnos před zdaněním přibližně 4,4 % ročně.
 • Minimální vklad je 50 000 Kč.
 • Vstupní poplatek se rovná 1,9 %. K prvnímu vkladu ve výši 50 000 Kč tedy musíte přihodit ještě přibližně 1 000 Kč.
 • Poplatky za správu portfolia se vyvíjí od úrokových sazeb půjček, do kterých investujete. Například v červenci 2020 při cílové sazbě portfolia 7,36 % vychází poplatek za správu na cca 1,51 % ročně. Poplatky vám strhnou každý měsíc podle toho, kolik máte zrovna proinvestováno.
 • Život občas člověku nepřeje a může se stát, že půjčku nesplatí. To pro vás jako investora znamená rizikové náklady. Například v červenci 2020 při cílové sazbě portfolia 7,36 % dělají očekávané rizikové náklady přibližně 1,41 % ročně.
 • Ukončit Rentiéra a rozprodat své portfolio můžete až 6 měsíců od prvního vkladu. 

Jak vypadá modelový příklad investice?

Při vkladu 50 968 Kč za vás po odečtení vstupního poplatku Zonky do půjček investuje 50 000 Kč. Očekávaný hrubý výnos dělá 7,36 % ročně. Po odečtení poplatku za správu portfolia (cca 1,51 % ročně) a očekávaných rizikových nákladů (přibližně 1,41 % ročně) získáte výnos kolem 4,44 % ročně. 

Z investovaných 50 968 Kč tedy můžete za rok získat 2 220 Kč. Od výdělku je ještě nutné odečíst 15% srážkovou daň. Ve výsledku jsme tedy na 1 887 Kč.
  

Jak Rentiér vynášel v minulosti?

rentiér od zonky

(Zdroj: zonky.cz/rentier) 

 

Bondster od CEP Invest Private Equity    bondster

Bondster funguje vlastně velmi podobně jako investování na Zonky. Jen peníze nemusíte vkládat pouze do půjček obyčejných lidí. Na Bondsteru najdete i podnikatelské úvěry, leasingy, hypotéky a další typy půjček
  

Bondster v číslech

 • Bondster se pyšní průměrným výnosem 8,25 % ročně u investic v korunách a 13,30 % ročně u investic v eurech. Znovu ale upozorňujeme, že u investování není nikdy výnos zaručený.
 • Minimální vklad je 100 Kč. Investovat na Bondster tedy může každý.
 • Většina investic má svůj vlastní termín, ve kterém můžete z půjčky vystoupit za určitý poplatek. Ten se obvykle pohybuje v řádech setin procenta.

Na rozdíl od Zonky, kde jsou tak možná některé půjčky pojištěné, na Bondsteru narazíte na úvěry zajištěné nemovitostí, případně jiným majetkem. Vybrat si můžete i půjčky se zpětným odkupem, u kterých poskytovatel úvěru zaručuje odkup vašeho vkladu v případě, že dlužník přestane splácet. 

Půjčky k investicím nabízí 21 nebankovních poskytovatelů z různých koutů světa. Investovat proto můžete hned ve dvou měnách – v korunách a v eurech. Nezapomínejte ale, že v aktuální situaci zavedly některé státy moratorium, které umožňuje dlužníkům přestat po určitou dobu půjčky splácet. 

O
Ondřej is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Omlouváme se že nemůžeme býti nápomocni. Pomozte nám, prosím, vylepšit tento článek vaší zpětnou vazbou.
Investice Zonky Bondster Indigo