Ukradená nebo zneužitá platební karta: Co s tím a jak se bránit?

22. 07. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Ukradená nebo zneužitá platební karta: Co s tím a jak se bránit?

S bezkontaktní kartou se platí snadno, rychle a bezpečně. Co když si od vás ale kartu „půjčí neznámá osoba?

Řekněme, že vám někdo v namačkaném autobusu vytáhne z kapsy peněženku. Na další zastávce rychle vyskočí, z peněženky vysype všechny bankovky a nakonec vytáhne platební kartu. Co s ní může dělat?
 

Může vytáhnout peníze z bankomatu?

Ne, nemá unikátní PIN kód. Nikdy si proto PIN nezapisujte a už vůbec ho nenoste s sebou v peněžence.


 Víte, co všechno umí bankomaty?

 

Může vyluxovat kartu v nejbližším obchodě?

Ne. České banky mají většinou horní hranici pro jednu platbu nastavenou na 500 Kč. U vyšší částky už se proto terminál bude ptát na PIN kód, který nemá zloděj šanci znát. 

V případě, že najdete na účtu platbu, ke které jste nedali svolení, stačí kartu zablokovat v mobilním bankovnictví a zavolat na infolinku banky. Ta, jestliže nemůžete kartu zablokovat sami, to udělá obratem za vás, aby nedošlo k dalšímu zneužití a celou situaci prošetří. Pokud se ukáže, že jde skutečně o platbu, se kterou nemáte nic společného, peníze vám vrátí a vydá novou kartu.

„V aplikaci mobilního i internetového bankovnictví George je blokace i odblokace opravdu snadná a rychlá. Můžete snadno měnit limity, objednat si náhradní kartu nebo se podívat na zapomenutý PIN. V případě potřeby zde naleznete i telefonní číslo na naše zákaznické linky, kde vám vždy rádi pomůžeme.“

–⁠ Anna Müllerová, specialista platebního styku v České spořitelně


Může kartu vysát pomocí více menších nákupů?

Ne, drobné nákupy, u kterých nemusíte potvrzovat svou totožnost třeba zadáváním PINu, mají totiž také svůj limit. Jestliže tedy zloděj v krátké době nakoupí několikrát jen za pár stovek, ale celková částka se začne blížit bankou a kartovými asociacemi stanovenému limitu, při příští podobné platbě se terminál pro jistotu zeptá na PIN. I kdyby mělo jít o nákup za 30 Kč

Jestliže nemůžete kartu najít a mizí vám z ní peníze, okamžitě ji zablokujte a zavolejte do banky. Ta, stejně jako v prvním případě, platby prověří. U většího počtu plateb může také banka aplikovat spoluúčast. 

„Banka po vás může chtít spoluúčast 50 eur. Tento limit vychází ze směrnice EU. V případě, že má ale klient pojištění osobních věcí a karet, může požádat o proplacení uhrazené spoluúčasti.“

 –⁠ Michal Hodoš, specialista reklamací v České spořitelně

 

Může nakoupit v internetovém obchodě?

Někde ano a někde ne. Většina internetových obchodů a bank požaduje dodatečné ověření karty. To znamená že vám přijde SMS s kódem, nebo vás přesměrují do vlastní mobilní aplikace, kde ověří vaši totožnost dle vámi nastavené bezpečnostní metody. 

Pokud si zloděj ale vyhledá nezabezpečeného obchodníka, u kterého může převádět peníze, aniž by musel jakkoliv potvrzovat, že je skutečným majitelem karty, k vašim penězům se bohužel dostane. 

V internetovém a mobilním bankovnictví si ale můžete nastavit limit pro online platby. Pokud ho ještě nemáte, nastavte si ho. Mobilní aplikace velké části bank vám také dokážou posílat upozornění, když dojde k pohybu na vašem účtu. Zůstaňte proto v obraze. 

I v případě internetových plateb můžete podvodnou platbu reklamovat

„Pokud nakupujete v internetovém obchodě. kterému nevěříte a bojíte se o údaje své karty, máte i další možnost jak se chránit. Přímo v aplikaci České spořitelny Poketka lze zřídit virtuální kartu, která se po zaplacení sama zruší a tím pádem se pro útočníka stává bezcennou. Podobnou virtuální kartu na konci tohoto roku naleznete přímo v Georgi.“

 –⁠ Anna Müllerová, specialista platebního styku v České spořitelně

 

 Jak se nenechat okrást na internetu?

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Omlouváme se že nemůžeme býti nápomocni. Pomozte nám, prosím, vylepšit tento článek vaší zpětnou vazbou.
Ukradená karta Zneužitá karta

Článek jsme napsali ve spolupráci s odborníkem

Radimem Širokým ze společnosti Česká spořitelna