Kdy si udělat samoodečet plynu a elektřiny?

11. 01. 2021 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Kdy si udělat samoodečet plynu a elektřiny?

Když prošvihnete řádný odečet

Za normálních okolností vás během roku navštíví zaměstnance místního distributora energií, který má zkontrolovat stav měřidel (plynoměru a elektroměru) a zaznamenat vaši spotřebu. Pokud jsou ale měřidla zamknutá v garáži a nikdo zrovna není doma, odečítač vám jen nechá na dveřích, případně ve schránce, papírek, že jste se bohužel minuli. V takovém případě nahlaste stav plynoměru nebo elektroměru sami

Nepředbíhejte. I když víte, že nebudete v době odečtů doma, nedělejte samoodečet s předstihem. Distributor k vám stejně někoho pošle. Do samoodečtu se můžete pustit teprve v momentě, kdy distributor s jistotou zjistí, že skutečně nejde udělat řádný odečet.

Se samoodečtem ale ani příliš neotálejte. Pokud prošvihnete řádný odečet a neuděláte včas ani samoodečet, pak vaši spotřebu distributor odhadne. Co když to ale přepískne? Pak budete muset vyúčtování reklamovat a samoodečet vás stejně nemine.
  

INFO

Samoodečet, na základě kterého vám dodavatel energií vystaví roční vyúčtování, smíte udělat jen třikrát za sebou. Čtvrtý odečet v pořadí už vám musí udělat zaměstnanec distributora, i kdyby třeba padaly trakaře. 


Když se mění ceny

Přišel vám dopis nebo e-mail, že dodavatel bude v blízké době měnit ceník? Pokud chcete mít na konci roku zcela přesné vyúčtování, udělejte samoodečet v den, kdy se změní sazby. Dodavatel pak bude mít jasno, kolik kubíků vám má naúčtovat ještě za starou cenu.
Samoodečet si udělejte i na začátku roku, kdy Energetický regulační úřad (ERÚ) obvykle mění cenu za regulovanou složku energií.

INFO

Pokud váš dodavatel zdražuje, případně mění smluvní podmínky, můžete od něj odejít bez sankcí.

 

Když přecházíte k jinému dodavateli 

Samoodečet udělejte k datu, ke kterému máte začít odebírat plyn od nového dodavatele. Na základě samoodečtu vám pak starý dodavatel vystaví poslední vyúčtování.

Jestliže samoodečet při přechodu neuděláte, nikdo se vás na nic ptát nebude a zaplatíte za odhadovanou spotřebu. A to může vaši peněženku pořádně zabolet.
 

  
Změnou dodavatele můžete ušetřit i tisíce korun ročně

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Distributor Plynoměr Samoodečet Odečet plynu