Koronavirus: Proč že máme platit kartou a jak se vyhnout hotovosti?

25. 05. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Koronavirus: Proč že máme platit kartou a jak se vyhnout hotovosti?

„Plaťte, prosím, kartou.“ Sice je známo, že vir dokáže přežít na různých materiálech klidně i několik dní, jestli se ale člověk může nakazit, protože používá kovovou a papírovou hotovost, stále není úplně jasné. Obchodníci nicméně rozhodně nechtějí riskovat zdraví svých zaměstnanců a klientů, proto teď z opatrnosti upřednostňují platby kartou. Koronavirus tedy mává dokonce i oblíbeností různých platebních metod. Jak platit kartou v době koronavirové, abyste omezili možnost nákazy na minimum?
 

Jak se tedy vyvarovat hotovosti?

Vyměňte hotovost za kartu

Placení platební kartou je hygienické. Bankovky a mince jsou špinavé. Padají na zem, sahá na ně tisíce lidí, nikdy prostě nevíte, kde se všude válely a co všechno si už zažily. Na platební kartu saháte jen vy, nosíte ji na jednom místě v peněžence a navíc ji případně můžete jednoduše vydezinfikovat.

V obchodě nakupujte do 500 Kč

Pokud v obchodě nakupujete za méně než 500 Kč, nemusíte se ničeho cizího ani dotknout. Prostě přiložíte bezkontaktní kartu k terminálu a máte hotovo.

K větším nákupu si ke kase vezměte pytlík na pečivo

U plateb nad 500 Kč je nutné autorizovat transakci zadáním PIN kódu. Terminál v obchodě můžete zakrýt mikrotenovým sáčkem, případně si sáček navléknout na ruku. Kurýři s sebou občas sáčky také nosí, kdyby někdo za dobírku platil kartou. Pokud zadáváte PIN bez ochrany v podobě pytlíku, umyjte si pak důkladně ruce. 

Plaťte telefonem

V případě, že si kartu propojíte s chytrým telefonem, ať u prostřednictvím Google Pay, Apple Pay nebo jiné elektronické peněženky, nebudete muset sahat na terminál a zadávat PIN dokonce ani u transakcí nad 500 Kč, vše ověříte v mobilu. Telefon doma také vydezinfikujte a venku si ho raději nedávejte k obličeji.

„V tuto chvíli mobilními telefony platí již zhruba 250 tisíc klientů České spořitelny. Počet klientů, kteří začali platit Google Pay se jen za poslední měsíc více než ztrojnásobil z 30 tisíc v únoru na aktuálních více než 100 tisíc.”

– Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny

  

Plaťte online

Kurýři přijdou do styku s desítkami lidí denně. Omezte s nimi proto kontakt na minimum. Pokud si objednáváte cokoliv s dovozem domů, upřednostněte online platbu před dobírkou. 

Při platbě online vždy sledujte, že má e-shop stránky zabezpečené SSL certifikáty, což poznáte podle malého zámečku v adresním řádku a u platební brány hledejte symboly VISA a MasterCard.

 

 Jak platit na internetu a nespálit se?

  

Jak získám platební kartu?

To je snadné. Stačí si vybrat běžný účet a kartu k němu už dostanete automaticky. Většinou už si běžný účet navíc založíte jednoduše z domova buď přes internet, nebo po telefonu, aniž byste museli běhat někam na pobočku. 

Jakmile bance na nový účet kývnete, karta vám za pár dní přistane v poštovní schránce. Kartu si můžete aktivovat buď přímo v internetovém bankovnictví, vložit ji do bankomatu nebo ji při první platbě v obchodě zastrčit do terminálu a zadat PIN. Hotovo. Můžete si vesele užívat svou novou platební kartu.

Další výhody a pár nevýhod platebních karet

+ Platební karty jsou bezpečné

„Vypůjčil“ si od vás někdo peněženku? Hotovost stačí ze šrajtofle prostě jen vysypat. Peníze na kartě jsou chráněné PIN kódem a kartu můžete okamžitě zablokovat v mobilním nebo internetovém bankovnictví.

I kdyby zloděj stihl nakoupit za 500 Kč, aby nemusel zadávat PIN, ničeho se nebojte. Nahlaste bance, že vám kartu ukradli a danou útratu provedl zloděj. Banka neautorizované platby stornuje a pachatele už si najde policie.

+ Kartu s běžným účtem můžete mít bez poplatků

Dnes už se za základní služby nic neplatí. Najděte si běžný účet bez poplatků.

+ Nemusíte si od zboží schovávat účtenky

Chcete reklamovat mixér, ale nemůžete najít fakturu? Dnes už ze zákona stačí obchodníkovi ukázat výpis z účtu, kde je vidět, že jste koupili zboží v jeho krámě. V některých případech internetové bankovnictví, například George od České spořitelny, dokonce umožňuje ukládat fotografie účtenek k příslušným platbám. 

+ Máte dokonalý přehled, kam se vám zakutálela výplata

Díky internetovému a mobilnímu bankovnictví si můžete udělat pořádek v rozpočtu. Přehledné grafy s měsíčními rozpočty má například Česká spořitelna, Air bank nebo mBank.

Některé banky dokonce nabízí možnost nastavit si limit na určité nákupy. Jakmile se budete blížit horní hranici, kterou jste si nastavili třeba na nákupy oblečení, ozve se hlídací pes, že už byste tento měsíc měli s koupí dalších bot raději počkat. 

+ Zaplatíte všude, kde mají terminál

A kdyby vám tvrdili, že jen za žvýkačky platit kartou nemůžete, nevěřte jim. Máte právo platit kartou i ty nejmenší částky.

+ Nemusíte nosit v hlavě pravidelné platby

Se správně nastaveným inkasem zaplatíte včas všechny služby od energií přes nájem až po internet, aniž byste na ně museli myslet

+ Reklamace online nákupů za vás vyřeší banka

Objednali jste online luxusní kabát, ale dorazil vám padělek? Nebo dokonce vůbec nic nepřišlo? Zažádejte banku o tzv. chargeback. Pokud zjistí, že obchodník skutečně pochybil, peníze vám vrátí a s bankou prodejce už si to vyřídí sama. 

+ Bonusy a cashbacky při platbě kartou

Banky vás rády odmění za placení kartou, některé proto nabízí zajímavé bonusy a cashbacky. Patří mezi ně například Česká spořitelna (výhody najdete v aplikaci Poketka) nebo Air bank (My Air).


− Kartou nezaplatíte všude

Menší hotovost nakonec stejně u sebe nosit raději budete. Pro jistotu.

− Nevidíte peníze mizet

Placení kartou je jednoduché, rychlé a pohodlné. Nevidíte ale, jak vaše peníze opouští peněženku. Někteří lidé mají proto sklony více utrácet.

− Zůstává po vás platební stopa

Platby kartou jsou dohledatelné. To nemusí být pro většinu lidí příliš velký problém, je ale potřeba tuto vlastnost platebních karet zmínit.
   

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Koronavirus Platební karty Hotovost Bezpečnost

Článek jsme napsali ve spolupráci s odborníkem

Radimem Širokým ze společnosti Česká spořitelna