Budova s téměř nulovou spotřebou energie (BTNSE): Vyplatí se?

10. 07. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Budova s téměř nulovou spotřebou energie (BTNSE): Vyplatí se?

U nových domů se od začátku roku přísněji kontroluje, že nespotřebují zbytečně moc šťávy při vytápění a že nesají ze sítě příliš velkou porci primární neobnovitelné energie. Pokud tedy chcete stavět, budete nuceni do budovy s téměř nulovou spotřebou energie (BTNSE) investovat, ať se vám to líbí, nebo ne. 

Jestliže se ale rozhodujete mezi koupí méně úsporného domu a moderní BTNSE, pak si nezapomeňte porovnat energetickou náročnost. Jedině tak totiž zjistíte, který dům je skutečný energožrout a na kolik vás ročně přibližně vyjde provoz domu.

Kolik ušetřím na provozu BTNSE?

To si musíte vždy spočítat individuálně. Ke srovnání orientačních ročních nákladů vám pomůže průkaz energetické náročnosti budovy (PENB).

Jak si domy rychle porovnám?

1) Připravte si PENB od obou budov k ruce. Prodejce nemovitosti má povinnost uvést informace z PENB v inzerátech, případně vám je předložit před podpisem smlouvy. Pokud je tedy nemáte, vyžádejte si je.

průkaz energetické náročnosti budovy


2) Najděte u obou PENB graf s názvem „Podíl energonositelů na dodané energii“.

podíl energonositelů na dodané energii


3) Grafy samotné vás ani tolik zajímat nemusí. Důležitá je legenda, kde máte napsáno, kolik příslušné energie dům za standardních podmínek ročně spotřebuje.

Nezapomínejte, že PENB ukazuje pouze orientační spotřebu. Energetická náročnost se vypočítává pro standardizované podmínky. Kolik dům sežere při mimořádně tvrdé zimě, nebo v případě, že máte doma rádi saunu, se z něj nedozvíte.


4) Vynásobte uvedené hodnoty cenou energie. Ceny elektřiny a plynu zjistíte z posledního vyúčtování, případně si je můžete rychle najít u nás ve srovnání. Nezapomínejte, že se cena liší kraj od kraje, spotřeba od spotřeby, dodavatel od dodavatele. Solární energii čerpáte z vlastní fotovoltaické elektrárny, tam tedy můžete násobit nulou.

5) Ceny pro jednotlivé budovy sečtěte a máte vyhráno. Můžete si porovnat, kolik vás bude přibližně ročně stát provoz domů.

Jak to vypadá v praxi?

Vzali jsme si k ruce PENB od dvou různě energeticky náročných domů v Libereckém kraji. Mají srovnatelnou velikost a dokonce i spotřebu.

První z budov splňuje podmínky BTNSE, ale má o něco vyšší dodanou energii. Ročně sežere 19,1 MWh. V PENB najdeme následující graf.

penb


Druhý dům je starší a mezi budovy s téměř nulovou spotřebou energie nepatří, přitom ale za rok spotřebuje méně energie, proto se zdá, že je úspornější. Který z nich je ale na provoz skutečně levnější?

podíl energonositelů
 

Veškeré údaje z grafů jsme si vložili do přehledné tabulky.

Roční spotřebaBudova 1 (BTNSE)Budova 2 (Starší dům)
Elektřiny ze sítě4,1 MWh5,1 MWh
Plynu ze sítě13,3 MWh11,9 MWh
Sluneční energie1,7 MWh0 MWh
Celková dodaná energie za rok19,1 MWh17 MWh


Ve srovnání jsme si našli, kolik bychom v Liberci platili při dané spotřebě za 1 MWh elektřiny (4 680 Kč) a 1 MWh plynu (1 099,42 Kč) u námi zvoleného dodavatele a vždy vynásobili roční spotřebu příslušnou cenou.

Ročně zaplacenoBudova 1 (BTNSE)Budova 2 (Starší dům)
Za elektřinu19 188 Kč23 868 Kč
Za plyn14 622 Kč13 083 Kč
Za slunce0 Kč0 Kč
Celkem33 810 Kč36 951 Kč


BTNSE má tedy vyšší celkovou dodanou energii za rok, ve výsledku je ale levnější na provoz o 3 141 Kč.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Zelené bydlení Zelená hypotéka Energetická náročnost