Požadavky na energetickou náročnost budov v roce 2020

31. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Požadavky na energetickou náročnost budov v roce 2020

Plánujete si postavit dům? Chcete konečně zrenovovat barák pěkně od podlahy? Pak budete potřebovat stavební povolení, jehož součástí by měl být také průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Ten musí od začátku roku také prokazovat, že plánovaný dům splňuje standard BTNSE, tedy podmínky pro Budovy s Téměř Nulovou Spotřebou Energie.

Co je BTNSE?

Budova s téměř nulovou spotřebou energie = dům, který při provozu nesežere moc energie a využívá alespoň do určité míry energii z obnovitelných zdrojů.

Co přinese BTNSE?

Budova s téměř nulovou spotřebou energie je velmi úsporná a nenáročná na energie, tudíž nezaplatíte tolik za elektřinu a plyn při jejím provozu.

Jak to vypadá v praxi?

Nejlépe je vidět rozdíl na skutečném příkladu rekonstrukce, kdy se novomanželé rozhodli zrenovovat starý venkovský statek o rozloze 240 m2 na energeticky nenáročný rodinný domek.

energetická náročnost

Pár ročně ušetří na energiích 49 000 Kč. Díky různým moderním technologiím jim totiž nebude v zimě teplo utíkat ven na mráz, elektřina se nebude ztrácet v rozvodech a dům bude celkově mnohem levnější na provoz.

Zdraží nemovitosti?

Nemusíte se bát, že kvůli nařízením domy najednou mnohonásobně zdraží, jak nás často strašili v médiích. Většina rodinných domů postavených v posledních letech totiž ve skutečnosti nový standard energetické náročnosti splňuje už teď.

Budovy s téměř nulovou spotřebou energie (BTNSE) mají obvykle energetický štítek B. Do třídy B přitom patří největší podíl rodinných domů postavených od roku 2016.


Na příkaz stavět už jen úsporné domy se navíc připravil i trh s hypotečními úvěry. Už od roku 2018 si můžete na dům s energetickým štítkem A nebo B sjednat od Hypoteční banky tzv. Zelenou hypotéku, se kterou dostanete kromě jiných nezanedbatelných benefitů také slevu na úrokové sazbě, na pojištění domácnosti a na zhotovení energetického štítku.

„Společenská odpovědnost dnes patří k dobrému vychování každé větší firmy a ani Hypoteční banka není výjimkou. Jako inovátor přístupu k hypotečnímu bydlení, nestojíme na místě, ale aktivně podporujeme projekty v oblasti udržitelného rozvoje. Hodnoty jako udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí jsou pro nás v našem počínání velmi důležité.“

– Jiří Feix, generální ředitel Hypoteční banky


Do konce roku 2021 můžete také zažádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Čím úspornější dům postavíte, tím větší dotaci dostanete. Jen pozor. Maximálně vám proplatí 50 % z částky, kterou jste na úsporná zařízení vydali.

Musím BTNSE splňovat i při rekonstrukci?

Záleží na velikosti rekonstrukce. Pokud plánujete jen vyměnit kachličky v koupelně, většinou nepotřebujete přímo stavební povolení a nikdo vás s nějakým BTNSE zatěžovat nebude. Pokud ale plánujete celý dům přestavět a nestačí vám pouze ohlášení o plánovaných stavebních změnách, pak potřebujete nové stavební povolení. Nové stavební povolení = nový PENB = nutnost dodržet podmínky pro energetickou náročnost. 

Co všechno ovlivňuje energetickou náročnost domu:

  • kolik energie celkem sežere dům za rok,
  • jak velkou část z celkové spotřebované energie představuje primární energie,
  • kolik ze spotřebované primární energie pochází z neobnovitelných zdrojů,
  • kolik energie ročně padne na technické systémy vytápění, chlazení, větrání, úpravu vlhkosti vzduchu, přípravu teplé vody a osvětlení,
  • jak je řešeno vytápění, jak proudí teplo domem a kolik se ho ztratí ve zdech a v nevytápěných pokojích (obvykle garáž, spíž, půda, kumbál),
  • jak dobře se mění energie vstupující do technického systému domu (například do topení) na vyžadovanou energii (teplo), tedy třeba kolik elektřiny vaše topení sežere, aby se zahřálo,
  • kolik tepla uteče ven stěnami, okny, střechou, podlahou atd.
      

Jak zjistím energetickou náročnost domu?

Tu vám vypočítá energetický specialista. Vytvoří smyšlenou referenční budovu, která je na pohled úplně stejná jako váš plánovaný dům – stojí na vybraném pozemku, je natočená na správnou světovou stranu a má stejnou velikost, rozložení, počet oken, dveří atd. 

Referenční budova ale nemá stejné vybavení. Má předem určený typ zateplení, způsob vytápění, stanovenou účinnost technických systémů atd. Vybavení je obyčejné a má standardizované vlastnosti. Referenční budova dostane vždy energetický štítek C. Jenže ten je pro nové domy nedostačující.

Vaše budova tudíž musí být o určité procento úspornější než ta referenční. Specialista proto vyhodnotí energetickou náročnost referenční budovy a dosadí její výsledky do zákonem stanovených vzorečků a pak porovná, jestli je váš budoucí dům dostatečně energeticky nenáročný ve srovnání s tím smyšleným. Pokud bude mít váš návrh vyšší hodnoty, budete muset stavbu přeplánovat.

Jak to funguje v praxi?

referenční budova

Jednou z hodnocených vlastností nemovitosti je celková spotřeba energie za rok. Kdyby plánovaný dům měl úplně obyčejný kotel na plyn, obyčejné zateplení a rozvody, tak by spotřeboval 250 kWh/m2. To je výsledek pro smyšlenou referenční budovu, která by dostala energetický štítek C. Jenže vy potřebujete A nebo B. 

Pro energetický štítek B je ze zákona potřeba, aby měl dům, který plánujete postavit, alespoň o 25 % nižší celkovou roční spotřebu energie, než jakou má referenční budova. Energetický specialista proto dosadí výsledek referenční budovy (250 kWh/m2) do vzorečku (0,75 × 250). Výsledek je, že by plánovaná nemovitost musela mít maximální roční spotřebu 187,5 kWh/m2, aby dostala štítek B.

Pro energetický štítek A, by musel mít plánovaný dům o 50 % menší celkovou spotřebu energie za rok než referenční budova. Maximálně by tedy mohl spotřebovat za rok 125 kWh/m2.

Co když dům požadavky nesplní?

Jak správě dům upravit, aby splňoval normy, vám nejlépe poradí profesionální projektant. Najděte si jednoho ve svém okolí a sjednejte si s ním schůzku.


BTNSE klade důraz hlavně na 2 věci ovlivňující energetickou náročnost budovy – kolik vám v zimě uteče zbytečně tepla stěnami, okny, dveřmi, podlahou a stropem a kolik primární energie z neobnovitelných zdrojů na provoz domu spotřebujete.

Jak snížím energetickou náročnost domu?


Důsledně dům zateplete – pomůže kvalitní izolace a instalace oken s trojsklem.

Snižte spotřebu primární energie z neobnovitelných zdrojů – využijte například rekuperaci vzduchu, solární kolektory nebo si pořiďte fotovoltaickou elektrárnu.

Vsaďte na účinnější technologie – vyberte si topení, větrání a jiné systémy, které vám za málo energie udělají hodně muziky.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Zelené bydlení Energetická náročnost budov Energetický štítek Zelená hypotéka