Jaké existují online platební metody?

25. 05. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Jaké existují online platební metody?

Online platebních metod je mnoho. Liší se především rychlostí, bezpečnostní, dostupností a účelem. Naučte se je rozpoznávat a správně využívat. Může vám to ušetřit starosti, čas i peníze.

Jak vypadá platební brána?

Pokud jste už někdy platili na internetu pomocí karty, pak jste se s největší pravděpodobností setkali i s platební bránou. Do ní musíte zadat minimálně číslo karty, její platnost a třímístný verifikační kód (CVC = Card Verification Code), který najdete na zadní straně karty.


platební brána

(Zdroj: Platební brána GoPay)


V platební bráně můžete často platit i přes Google Pay, Apple Pay a jiné elektronické peněženky, pokud takové platby umí obchodník zprostředkovat. U Google Pay v takovém případě nemusíte vyplňovat údaje o kartě a stačí si jen ve své online peněžence vybrat, kterou z už dříve uložených karet chcete platit. Apple Pay použije k platbě kartu výchozí. Každá transakce se dál ověřuje zcela standardně.

google pay

(Zdroj: Papa Cipolla)

Jak platební brána funguje?

Při platbě přes platební bránu je transakce ověřována online. To znamená, že na vašem účtu dojde téměř okamžitě k zablokování příslušné sumy. Pokud nemáte dost peněz, platba přes bránu neprojde. 

Pokud úspěšně zaplatíte v platební bráně, přesune se z vašeho aktuálního zůstatku na účtu daná částka do odděleného kaslíku, kde bude čekat, dokud si ji obchodník nevyzvedne

Celý proces je velmi rychlý. Pokud tedy na platbu spěcháte, platební brána je dobrá volba.

Je platba přes platební bránu bezpečná?

Karetní asociace, v České republice nejčastěji VISA a MasterCard, přišly se souborem pravidel, který by měl každý zprostředkovatel plateb, tedy i provozovatel platební brány, splňovat, aby minimalizoval možnosti zneužití. Při platbě prostřednictvím platební brány proto hledejte označení „VISA“ (dříve Verified by VISA) a „MasterCard ID Check“ (dříve MasterCard SecureCode).

visa secure

mastercard id check


Takto označené platební brány jsou zabezpečeny protokolem 3D Secure. Platby přes 3D Secure vyžadují dodatečné ověření, které je obvykle provázáno s vaším telefonem. Nejčastěji budete vyzváni k zadání jednorázového SMS kódu, který vám na mobil zdarma zašle vaše banka.

„Jako klient České spořitelny budete mít brzy možnost bezpečně ověřit platbu přes aplikaci George klíč, pomocí vámi nastavené metody – šestimístným PIN kódem, otiskem prstu nebo naskenováním obličeje. Tento způsob je mnohem bezpečnější než zasílání a přepisování jednorázového SMS kódu.“

– Ondřej Wallenfels, specialista platebního styku v České spořitelně


Bezpečnosti není nikdy dost. Kdykoliv zadáváte na internetu platební údaje, zkontrolujte si, že je stránka zabezpečená přes SSL certifikáty. To poznáte snadno. Adresa webu by měla začínat zkratkou „https“ a měla by obsahovat malinkatý zámeček jako na obrázku. V některých případech je ještě text a zámeček zbarvený zeleně.


Nezapomínejte, že si můžete obvykle online platby na pár kliknutí v internetovém nebo mobilním bankovnictví jednoduše zablokovat nebo omezit. Jakmile budete chtít platit na internetu, stačí online platby zase na pár minut povolit nebo si zvýšit limit.

Zákony, pravidla a zvyky se při placení online v různých zemích liší. V některých případech, obvykle v čínských e-shopech, po vás ověření přes SMS kód vyžadovat nemusí.

„V aplikace České spořitelny Poketka si můžete zdarma vytvořit jednorázovou virtuální kartu pro platby na internetu, kterou propojíte se svým platebním účtem. Virtuální karta se po zaplacení, nebo po jedné hodině sama deaktivuje. Česká spořitelna má v plánu virtuální kartu přidat i do své aplikace mobilního bankovnictví George. V aplikaci si kartu budete moci zřídit, měnit její parametry jako jsou limity a případně ji kdykoliv smazat.“

– Ondřej Wallenfels, specialista platebního styku v České spořitelně


Co znamená „Zapamatovat kartu“?

Pokud nechcete pořád dokola vyplňovat do platební brány číslo karty, její dobu platnosti a CVC, pak můžete nechat bránu, aby si vaše platební údaje zapamatovala. 

Jakmile při první platbě vyplníte všechny své platební údaje a kliknete na „Zapamatovat kartu“, platební brána vás vyzve, abyste doplnili ještě své telefonní číslo. Pokud ho vyplníte, nebudete při příští transakci už muset zadávat platební údaje. Místo toho vám brána automaticky zašle ověřovací SMS kód na dříve vyplněné telefonní číslo. Vy pouze opíšete 4místné heslo z esemesky a brána už za vás doplní všechno ostatní. V některých případech dokonce není nutné ani SMS kód zadávat. 

Vaše platební údaje si ukládá provozovatel platební brány, do rukou obchodníka se tedy nedostanou. Přesto zůstávejte při placení online ve střehu a podezřelým e-shopům se snažte vyhnout.

Funkci „Zapamatovat kartu“ nikdy nepoužívejte, pokud platbu provádíte na počítači nebo telefonu, ke kterému má přístup ještě někdo další. 


Na jaké platební brány narazím nejčastěji?

GoPay

gopay

 • Česká platební brána.
 • Na trhu od roku 2008.
 • Využívá ji více než 11 tisíc obchodníků. Patří mezi ně například O2, Fortuna, Footshop, bonami atd.
 • Regulováno ČNB. 
 • Zabezpečeno přes 3D Secure a SSL certifikáty.
 • V červenci 2016 získala platební brána certifikát, že splňuje nejpřísnější mezinárodní bezpečnostní standard.


go pay


GP WebPay

 • Patří mezinárodní společnosti Global Payments Europe.
 • Přes bránu zaplatíte například na webu Českých drah, kin CineStar nebo Sazky.
 • Spolupracuje s Erste Group, ČSOB, Komerční bankou, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.
 • Regulováno ČNB.
 • Zabezpečeno přes 3D Secure a SSL certifikáty.
 • Každý rok prochází brána kontrolou auditora, který prověřuje schopnost společnosti data zabezpečit.gp webpay

(Zdroj: Online platební brána GP webpay)


PayU

payu

 • Patří mezinárodní společnosti Prosus.
 • Zaplatíte přes ni například na online srovnávači Heuréka nebo na webu Aukro.cz.
 • Regulováno ČNB. 
 • Zabezpečeno přes 3D Secure a SSL certifikáty.


payu

  (Zdroj: PayU.cz)


Další ověřené platební brány: Comgate, The Pay, platební brána ČSOB


Jak funguje?

Platební tlačítko je další velmi rychlou formou online platby. Jakmile zvolíte platbu skrze tlačítko své banky, obchod vás přesměruje na internetové bankovnictví, ve kterém po přihlášení okamžitě uvidíte formulář s předvyplněnou transakcí. Vše odsouhlasíte, ověříte platbu pomocí SMS kódu a je hotovo. 

K vyúčtování dochází obvykle ještě ten stejný účetní den, protože provozovatel tlačítka (obvykle stejná firma, která e-shopu dodává platební bránu) nebo dokonce sám obchodník má konto u stejné banky. 


platební tlačítko

(Zdroj: Pilulka.cz)


Je bezpečné?

Na jednu stranu nezadáváte nikam platební údaje ze své karty, na stranu druhou se dostáváte do svého internetového bankovnictví tak trochu oklikou. Vždy si proto zkontrolujte, že má stránka, na které zadáváte přístupové údaje do vašeho online bankovnictví, platné SSL certifikáty, v adresním řádku je tedy malý zámeček a text začíná „https“.

Bezpečnost platby přes tlačítko obvykle garantuje banka. Pokud máte i sebemenší podezření, že je něco v nepořádku, kontaktujte její zákaznickou linku.


Které banky mají platební tlačítko?

 • Česká spořitelna (Platba 24),
 • Komerční banka (MojePlatba),
 • ČSOB, 
 • Poštovní spořitelna,
 • mBank (mPeníze),
 • Raiffeisenbank (eKonto Online),
 • MONETA Money Bank,
 • Fio banka.

I když si lidé začínají víc a víc zvykat na rychlé platby kartou, je bankovní převod pořád ještě stálicí mezi online transakcemi. Nikam totiž nemusíte zadávat platební údaje a obchod vás nijak složitě nepřesměrovává do vašeho internetového bankovnictví. Pro obchodníka je zase bankovní převod dostupný, nemusí si totiž zřizovat žádné služby navíc a komplikovat si život. 

Bankovní převod ale trvá poměrně dlouho, někdy klidně i několik dní, což celý proces nákupu zbytečně prodlužuje. 

Nebezpečí u bankovních převodů pak spočívá hlavně v lidské chybě. Stačí se překouknout a špatně opsat číslo účtu obchodu, zapomenout vyplnit variabilní symbol a tak podobně.

„Pokud jste klient České spořitelny a provedete platbu na neexistující bankovní účet, nemusíte nic řešit. Spořitelna vám peníze vrátí sama. Pokud se stane, že peníze odešlete na existující účet, ale jiný než jste zamýšleli, neznamená to, že na peníze ztrácíte nárok. V tomto případě je však potřeba kontaktovat Spořitelnu, která se spojí s bankou příjemce a pomůže vám získat odeslané peníze zpět na váš účet.“

– František Knap, specialista platebního styku v České spořitelně


Okamžité platby jsou provedeny a připsány na účet příjemce v rámci několika vteřin, ať už je zadáváte v pracovní den, o víkendu nebo třeba o Velikonocích.

Jaké jsou podmínky okamžité platby?

Příjemce i odesílatel platby musí mít účet u banky, která tuto službu podporuje. Okamžitě zaplatíte zatím mezi těmito bankami: 

 • Česká spořitelna, 
 • ČSOB,
 • Poštovní spořitelna, 
 • Air bank, 
 • Raiffeisenbank, 
 • Komerční banka, 
 • Banka CREDITAS, 
 • MONETA Money Bank, 
 • Fio banka,
 • PPF Banka. 


Okamžitou platbou můžete poslat maximálně 400 000 Kč. Česká spořitelna a Fio banka mají horní hranici nastavenou ale už na 100 000 Kč.


Musím uvádět, že chci platbu poslat okamžitě?

Téměř u všech zmíněných bank je potřeba v internetovém bankovnictví najít a zaškrtnout okénko s informací, že chcete peníze zaslat skrze okamžitou platbu. Je to z toho důvodu, že si za tuto službu banky sem tam něco účtují.

Kolik stojí okamžitá platba?

Česká spořitelna – zdarma pro účty Moje zdravé finance, Erste Premier nebo Účet pro studenty, v ostatních případech vás vyjde okamžitá platba až na 7 Kč.

ČSOB – Plus konto a Premium konto mají okamžité platby zdarma, u ostatních účtů jsou za 5 Kč.

Poštovní spořitelna – s Poštovním účtem zdarma, s ostatními účty máte okamžitou platbu za 5 Kč.

Air bank – Velký tarif má okamžité platby zdarma, u Malého tarifu vás transakce vyjde na 1 Kč.

Raiffeisenbank – v ceně účtu.

Komerční banka – MůjÚčet má okamžité platby za 6 Kč, ostatní konta zdarma.

Banka CREDITAS – zdarma.

MONETA Money Bank – zdarma při zadání online.

Fio banka – zdarma.

PPF Banka – v rámci banky zdarma, jinak za 5 Kč.


Jak funguje inkaso?

Představte si, že pravidelně platíte za nějakou službu, ale předem nikdy nevíte, kolik přesně bude potřeba zaplatit. Může se jednat o platbu za mobilní tarif, splátku kreditní karty nebo třeba poplatky za energie. V takovém případě, pokud tedy nechcete pokaždé zadávat novou platbu, si můžete nastavit inkaso.

Povolením k inkasu dáváte bance právo strhnout vám z účtu peníze, které po vás vyžaduje nějaká konkrétní druhá strana, například mobilní operátor. Stačí si nastavit 100% inkaso a banka příště zaplatí operátorovi celé vyúčtování automaticky, aniž byste se vy museli o něco starat.

Je inkaso bezpečné?

Ano. U inkasa si totiž můžete nastavit horní limit. Pokud platíte operátorovi měsíčně něco kolem 1 500 Kč a nastavíte si 100% inkaso s limitem 2 000 Kč, banka zaplatí operátorovi celé vyúčtování jen do výše limitu, tedy do 2 000 Kč. Pokud by si operátor z nějakého důvodu řekl o částku vyšší než 2 000 Kč, inkaso neproběhne a vy si budete moci v klidu proklepnout, proč vám operátor tentokrát navýšil platbu.

Jak si nastavím inkaso?

Pokud jste do teď platili za službu bankovním převodem, pak je potřeba nejdřív oznámit druhé straně, že chcete začít platit inkasem. To už dnes zařídíte téměř u všech firem jednoduše online. 

U mobilních operátorů a dodavatelů energií obvykle stačí zapnout platbu inkasem v zákaznické zóně. U půjček se na splácení přes inkaso standardně dohodnete už ve smlouvě. Banka si pak strhává splátku z vašeho běžného účtu každý měsíc sama.

Pro platbu inkasem potřebujete ještě inkasní účet druhé strany. U větších společností často najdete číslo inkasního účtu jednoduše online. Pak už jen stačí skočit do svého internetového bankovnictví a nastavit si pravidelné inkaso v nových platbách. Nezapomeňte si určit maximální limit a případně uvést variabilní nebo specifické číslo, aby příjemce poznal, o jakou platbu se jedná.

Jak si nastavit inkaso pro platby mobilnímu operátorovi:

Jak si nastavit inkaso pro platby dodavateli energií:


SIPO (Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva) platba je služba České pošty. Ta vám sloučí na jednu složenku všechny platby, které platíte pravidelně různým společnostem, ať už jde o dodavatele energií, pojišťovnu, mobilního operátora nebo třeba bytové družstvo. 

Vám pak už stačí jen uhradit celkovou částku inkasem, bankovním převodem nebo klidně hotovostí na poště. Česká pošta už peníze přerozdělí a postará se, aby došla vždy ta správná částka na správnou službu.

Plaťte SIPO platbu nejlépe inkasem. Česká pošta si za platbu inkasem nic neúčtuje, vše proběhne automaticky a vy nebudete muset platbu nosit v hlavě.


Jak to vypadá v praxi?

  

Jak se mohu zapojit do systému SIPO?

Na to potřebujete spojovací číslo = specifické číslo, pod kterým budete vystupovat při vyřizování všech SIPO záležitostí. Spojovací číslo získáte na počkání na místní poště. Stačí vyplnit na přepážce formulář o založení SIPO a prokázat se dokladem totožnosti. 

Spojovací číslo platí po celou dobu, kdy jste zapsaní v systému. Zůstane vám, i když se přestěhujete nebo se třeba provdáte a změníte si jméno. Ze systému SIPO budete automaticky vyškrtnuti pouze v případě, že nebudete vaše spojovací číslo využívat 3 roky.


Jak si platby za služby přidám do SIPO?

 • Oznámíte příslušné společnosti, že chcete za jejich služby od teď platit pomocí SIPO.
 • Předáte jim své spojovací číslo. Pokud to bude společnost vyžadovat, prokážete pomocí SIPO formuláře nebo posledního platebního výpisu, že jde skutečně o vaše spojovací číslo.
 • Máte hotovo. Příští měsíc už uvidíte platbu na svém vyúčtování SIPO.
Výjimkou jsou koncesionářské poplatky. Ty můžete zahrnout do své SIPO platby rovnou na poště.

SEPA (Single Euro Payments Area) = jednotná oblast pro platby v eurech = uskupení států, v rámci kterého můžete posílat platby v eurech podobně jako při běžných vnitrostátních převodech. Nezáleží tedy, jestli posíláte eura zrovna do Německa nebo do Španělska. Transakce bude vždy vypadat stejně. Navíc ani nemusíte mít účet vedený v cizí měně, SEPA platbu pošlete klidně i z korunového účtu.

Které země spadají do SEPA?

 • Eurozóna = Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Řecko, Nizozemsko, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Itálie.
 • 9 členů EU s vlastní měnou = Česko, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Švédsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska.
 • Další místa = Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko, Andorra, Monako, San Marino a Vatikán.


Jak je SEPA platba rychlá?

Výhodou SEPA plateb je, že musí proběhnout do 3 pracovních dnů. Pokud tedy posíláte SEPA platbu v neděli, máte jistotu, že přijdou peníze na účet příjemce nejpozději ve středu. Podmínkou ale je, že banka příjemce SEPA platby podporuje. Dnes už to sice zvládá většina evropských bank, raději si to ale vždy zkontrolujte.


Kolik SEPA platba stojí?

To záleží na tom, kolik si účtuje vaše banka. Mrkněte do ceníku, co má na webových stránkách. Rovnou si také zkontrolujte, jaký má banka aktuální kurz pro převod korun na eura.

U zahraničních plateb můžete narazit na 3 různé typy poplatků:

SHA = ten, kdo zadává příkaz k platbě, hradí poplatky své banky, příjemce platby hradí poplatky své banky + případné poplatky bank, které transakci zprostředkovávají.

BEN = všechny poplatky hradí příjemce platby.

OUR = všechny poplatky hradí odesílatel platby.


Zatímco u jiných zahraničních plateb se často setkáte s poplatky BEN a OUR, u SEPA plateb najdete pouze poplatek SHA.

Jak zadám SEPA platbu?

V podstatě stejně jako normální bankovní převod. Budete k tomu ale potřebovat přesné jméno (u společnosti název) příjemce, příjemcův IBAN (mezinárodní tvar bankovního čísla účtu) a BIC kód banky, do které budete peníze posílat. 

Dnes už většinou stačí v internetovém bankovnictví zvolit zahraniční platbu a formulář pro zadávání transakce se automaticky přizpůsobí požadavkům SEPA plateb. 


sepa platba george

(Zdroj: DEMO George)


Zajímá vás, jaké existují druhy platebních karet? 

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Běžné účty Platební karty Okamžité platby Platební brána SIPO SEPA

Článek jsme napsali ve spolupráci s odborníkem

Radimem Širokým ze společnosti Česká spořitelna