Novela telekomunikačního zákona: Co všechno přinese?

14. 02. 2020 Autor Ušetřeno.cz

Telekomunikační zákon

Novela telekomunikačního zákona, díky které bude jednoduší a rychlejší přecházet od jednoho operátora k druhému, začne platit 1. dubna 2020. Ptáte se, co se tím pro vás změní? Odpověděli jsme na vaše nejčastější otázky.  

Jak to bude nově s předčasným ukončením smlouvy na dobu určitou?
Nově to konečně půjde i bez sankcí a poplatků. Pokud už je to 3 a víc měsíců, co jste smlouvu podepsali, pak ji můžete zrušit bezplatně.

Jestli ještě od uzavření smlouvy 3 měsíce neuplynuly, čeká vás pokuta 5 % z částky, kterou byste zaplatili za měsíční platby do původního konce smlouvy. Dříve šlo o 20 %. 

Vypršela by zrušená smlouva až za 24 měsíců? Pak budete platit (24 × 0,05) 1,2 vašeho měsíčního poplatku.

Vypovězení zdarma a nižší pokuta se vztahuje i na smlouvy podepsané před 1. dubnem 2020. Jestliže se tedy chystáte od svého aktuálního operátora odejít, počkejte si na duben, kdy to bude zdarma. Stejné možnosti budou mít nově i podnikatelé.

Dávejte si ale pozor, pokud máte od operátora telefon, který jste dostali v rámci smlouvy o tarifu se slevou. Pokud od takové smlouvy odstoupíte, budete muset slevu na mobilní telefon doplatit.


Co když budu chtít změnit operátora?
Už nebudete muset běhat z pobočky na pobočku. Vše zařídí operátor, ke kterému chcete přejít. 

A jak dlouho to bude trvat?
Přenesení čísla už zabere jen 2 dny a bude vždy bezplatné. 

Změní se něco i pro předplacenkáře?
Ani na ně se nezapomnělo. Pokud budete chtít z předplacené karty přejít na tarif, můžete požádat starého operátora o vrácení nevyčerpaného kreditu. Ale pozor. Asi narazíte na poplatek.

Co se ještě změní?
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) má v budoucnosti vytvořit nezávislý srovnávač mobilních tarifů.

Koukněte se po novém tarifu

Srovnání mobilních tarifů