Jak funguje stavební spoření pro děti? Vyplatí se?

25. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Jak funguje stavební spoření pro děti? Vyplatí se?

Stavební spoření můžete založit i nezletilému dítěti, a to klidně hned po narození. Stačí, abyste byli jeho zákonným zástupcem a capart měl už přidělené rodné číslo

Jak založím stavební spoření dítěti?

V momentě, kdy vyberete to nejlepší stavební spoření na trhu, zaskočte na pobočku a podepište smlouvu na jméno nezletilého dítěte. Jediné, co po vás bude spořitelna vyžadovat, je důkaz, že jste skutečně jeho zákonným zástupcem. S sebou si tedy vezměte svou občanku, na které máte potomka zapsaného, nebo capartův rodný list

Při sjednávání stavebka bohatě stačí přítomnost jednoho zákonného zástupce. Ale v případě, že budete chtít spoření zrušit před koncem vázací doby, je nutné sehnat souhlas všech zástupců. Myslete na to.

Kdy mám stavebko pro dítě založit?

Všechny peníze uložené na stavebním spoření dítěte, patří jemu. Jakmile oslaví 18. narozeniny, získá k nim přístup a bude s nimi moci volně nakládat. Vás se nikdo na nic ptát nebude.

Jakou mám nastavit cílovou částku? 

Při nastavování cílové částky je potřeba vzít v úvahu, co přesně chcete potomkovi darovat. Cílová částka ovlivňuje výši poplatku za předčasné ukončení spoření, určuje, kolik si může dítě naspořit a na jak vysoký úvěr ze stavebního spoření dosáhne. 

Bude mít dítě nárok na státní podporu?

Ano. Státní podpora připadá na rodné číslo. Nemusíte se tedy bát, že kvůli vašemu stavebku, odejde dítko s prázdnou. Pokud jsou ale na jedno rodné číslo stavebka dvě, pak se připisovaná podpora rozdělí, nebo je přičtena na starší spoření.

 

Jak zrušit stavební spoření dítěte?

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Omlouváme se že nemůžeme býti nápomocni. Pomozte nám, prosím, vylepšit tento článek vaší zpětnou vazbou.
Stavební spoření Státní podpora Stavební spoření pro děti