Co je to předhypotéka?

31. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Co je to předhypotéka?

Předhypotéka je úvěr, který vám umožní získat peníze na družstevní nebo obecní nemovitost, na kterou nemůže být v tento čas uvaleno zástavní právo. Tím se liší od běžné hypotéky (tj. hypotečního úvěru), která je zajištěná zástavním právem na nemovitost. Předhypotéka se zpravidla poskytuje na období 1 roku, ale někteří poskytovatelé dovolují i 2 roky.

Kdo o ni může požádat?

Fyzické osoby, které chtějí koupit nemovitost do osobního vlastnictví od firmy (družstva), koupit parcelu od veřejného sektoru (např. od obce, města, státního fondu či příspěvkové organizace), privatizovat obecní byt anebo získat byt či dům v rámci developerských projektů, případně z dražby.

Podmínky k jejímu získání

– Musíte mít nemovitost, na kterou není možné zřídit zástavní právo s tím, že v budoucnu (do 1 či 2 let) bude možné toto právo zřídit.

– Musíte doložit dostatečnou výši příjmů potřebnou pro vyřízení hypotéky, protože úvěr není z vaší strany jiným způsobem zajištěný.

– O předhypoteční úvěr mohou žádat až čtyři žadatelé ze dvou domácností, ale minimálně jeden se musí stát vlastníkem úvěrované nemovitosti.

– Tento úvěr můžete splatit pouze prostřednictvím hypotečního úvěru, který se s ním sjednává současně. Hypoteční úvěr už ale můžete splatit předčasně, podle platných bankovních podmínek pro jeho splacení.

Jak se předhypotéka ukončí?

„Vaše předhypotéka skončí, jakmile získáte nemovitost do osobního vlastnictví. Do katastru nemovitostí se vloží zástavní právo ve prospěch banky, která předhypoteční úvěr splatí hypotečním. Předhypoteční úvěr tím tedy zanikne. V tu chvíli začínáte platit úroky a splátku jistiny hypotečního úvěru.“ 

– Petra Macáková, hypoteční specialistka srovnávacího portálu Ušetřeno.cz

Výhody a nevýhody předhypotéky

+ Umožní vám získat peníze na koupi družstevního bytu nebo privatizaci bytu či domu v majetku obce.

+ Některé banky (např. ČSOB a Hypoteční banka) ručení nevyžadují. Pokud jako dlužník nemáte dostatek peněz na splácení, máte možnost přidat spoludlužníka čili někoho, kdo vám se splácením pomůže.


– Musíte ji splatit pouze navazující hypotékou, takže ji nemůžete splatit z vlastních zdrojů.

– Splácením předhypotečních úroků nesplácíte jistinu, tím se celý úvěr prodražuje - je na vás, abyste co nejdříve zajistil/a převod nemovitosti do osobního vlastnictví.

Úroková sazba bývá obvykle vyšší než u následného běžného hypotečního úvěru (sazba se blíží americkým hypotékám).

– Jistina úvěru se začíná zpravidla splácet až s následným hypotečním úvěrem.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Hypotéky Předhypotéka