Jak si vybrat půjčku? Na co si dávat pozor?

31. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Jak si vybrat půjčku? Na co si dávat pozor?

Nejsou dvě půjčky stejné. Co si zkontrolovat, než do nějaké skočíte po hlavě?

Jaký typ půjčky si vybrat?

Půjčka má několik poddruhů, typů a variací. Každá je výhodná za jiných okolností a je potřeba si dobře rozmyslet, co od ní vlastně očekáváte.

Účelové půjčky jsou často levnější než ty, u kterých banka neví, za co hodláte peníze utratit. Musíte ale doložit, že jste půjčku skutečně využili na to, na co jste slíbili. Mezi účelové úvěry patří půjčka na auto, na bydlení, na rekonstrukci a na nemovitost.

U zajištěných půjček musíte poskytovateli úvěru nabídnout nějakou hmotnou záruku, která mu spadne do klína, pokud nebudete platit. Obvykle se ručí nemovitostí nebo třeba autem. Nikdy nepoužívejte k zajištění půjčky na pár tisíc věc, která má několikanásobně vyšší hodnotu. 

Pokud nejste dostatečně bonitní a poskytovatel půjčky nevěří, že budete splácet, pak je možné najít si někoho, kdo se za vás zaručí. Jestliže přestanete platit, povinnost dluh splácet padne na ručitele

Šmejdi a nedůvěryhodní poskytovatelé úvěrů aktuálně s oblibou nabízí obyčejným lidem podnikatelské půjčky. Úvěr je v takovém případě na IČO místo rodného čísla. Pokud si tedy musíte založit živnost kvůli půjčce, pak se na ni nebude vztahovat zákon o spotřebitelském úvěru. A to už jsou vody, kam by se člověk rozhodně vydávat neměl.

 

Obyčejnou půjčku splatíte a je hotovo. Existují ale i úvěry, které se pořád dokola obnovují za stejných podmínek. Čerpat je tedy můžete opakovaně. Jedná se o revolvingové půjčky a patří mezi ně třeba kreditní karta

Jakého poskytovatele půjčky si vybrat?

Vyhýbejte se malým a neznámým firmám, o kterých jste se dozvěděli z letáku na autobusové zastávce. Poskytovatele půjčky si pořádně proklepněte, zapátrejte na internetu a sociálních sítích. Sledujte také, jak se k vám chová. Otevřené a jasné jednání by mělo být samozřejmostí. V našem srovnání najdete jen banky a ověřené nebankovní společnosti. Pokud mezi nimi nevidíte vybraného poskytovatele půjčky, buďte na pozoru.

Musíte nejdřív někam zavolat? Zkontrolujte, že se nejedná o placené číslo. Máte někomu dát vysokou zálohu, proplatit drahé jízdné nebo podepsat smlouvu, kterou si nemůžete ani nechat zkontrolovat? Raději dejte ruce pryč.

 

Jsou smluvní podmínky jasné a srozumitelné?

Alfa a omega každého úvěru. Pokud můžete, nechte smlouvu překontrolovat právníkem. Pokud nemluvíte krkolomným jazykem smluv, měl by vám je dopodrobna vysvětlit buď právník, nebo alespoň poskytovatel půjčky. Jestliže si nejste něčím jistí, zeptejte se a nikdy nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Už vůbec se pak neupisujte na směnky a na neúplné dokumenty.

Jak vysoký je úrok a RPSN (roční procentní sazba nákladů)?

Oboje určuje, kolik dáte za půjčku. Úrok ale ukazuje pouze to, jak vysokou odměnu si poskytovatel strčí do kapsy za to, že vám peníze půjčil. RPSN vyjadřuje, kolik vás bude půjčka stát se vším všudy. Zahrnuje v sobě úrok, poplatky za vedení úvěrového účtu, pojištění a mnoho dalšího. Při srovnávání nabídek proto používejte hlavně RPSN.

Jak dlouho chci splácet?

Chcete splácet krátkou dobu i za cenu, že vám měsíční splátka ukousne větší kus z rozpočtu? Dávejte si pozor. Pokud vám vypadne příjem, pak bude mnohem těžší vysokou splátku utáhnout. S dlouhou dobou splatnosti ale zaplatíte víc za měsíční poplatky.

V případě, že onemocníte nebo přijdete o práci, pojištění schopnosti splácet vám může vytrhnout trn z paty.


Jak ověřuje poskytovatel úvěruschopnost? 

Poskytovatel půjčky má ze zákona povinnost zkontrolovat, že je ve vašich silách půjčku splatit. Jestliže společnost nabízí půjčky bez nahlížení do registrů a kontroly příjmů, pak se nejedná o příliš solidního poskytovatele.

Za co všechno si připlatím? 

Zjistěte, kolik vás bude stát, když se zpozdíte se splátkou nebo se třeba rozhodnete splatit celou půjčku předčasně. Za co všechno poskytovatel půjčky vybírá poplatky?

 

 Srovnejte si půjčky od solidních poskytovatelů

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Půjčky Výběr půjčky RPSN