Pojištění schopnosti splácet: Vyplatí se? Jak pojištění vybrat?

27. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Pojištění schopnosti splácet: Vyplatí se? Jak pojištění vybrat?

Co se stane, když onemocníte a nedokážete proto splácet půjčku? Nebo třeba přijdete o zaměstnání? Pokud si k půjčce sjednáte pojištění schopnosti splácet, pak za vás může i celý dluh uhradit pojišťovna. Teoreticky.

A prakticky?

To záleží. Každé pojištění kryje něco malounko jiného a je potřeba důkladně číst všechny podmínky. Obecně ale platí, že u půjček s dlouhou dobou splatnosti se pojištění vyplatí. Čím déle splácíte, tím větší je totiž pravděpodobnost, že se nějaká katastrofa přihodí. U hypoték je pojištění v podstatě podmínkou.

Jak pojištění schopnosti splácet vybrat?

Pojistná rizika

První, co by vás mělo zajímat, jsou situace, při kterých vás pojišťovna podrží. U nejobyčejnějších a nejlevnějších typů pojištění se obvykle jedná o úmrtí a invaliditu III. stupně, tedy ta méně pravděpodobná rizika. 

Za pojištění krapet reálnějších hrozeb si už připlatíte, výměnou budete ale vědět, že když onemocníte nebo přijdete o práci, svět se nezblázní. Sledujte tedy, jestli za vás pojišťovna zaplatí splátky v případě, že vás vyhodí z práce nebo nebudete schopni pracovat kvůli onemocnění či úrazu.

Už trochu nadstandardní pojištění vám pokryje splátky dokonce i v případě, že budete muset ošetřovat člena rodiny, tudíž nebudete schopni docházet do práce.

Podmínky plnění

Pojišťovny si samozřejmě kladou různé podmínky. Obvyklou výjimkou jsou například bolesti zad. Jestliže se ocitnete v pracovní neschopnosti, protože vám luplo v zádech, pak budete nuceni prokázat, že nejde o staré zranění nebo opotřebení věkem a vše doložit CT vyšetřením nebo magnetickou rezonancí. 

Aby za vás pojišťovna platila v případě ztráty zaměstnání, o práci smíte přijít až 3 měsíce od podepsání smlouvy. Další podmínkou je, že padáka nesmíte dostat vlastní vinou. Oprávněným důvodem je třeba organizační změna ve firmě nebo zdravotní problémy. Některé pojišťovny vás pak podrží v podstatě od momentu, kdy si vás zapíšou na úřadu práce. Většinou za vás ale začnou platit splátky až za 3 měsíce

Nezapomínejte, že pojišťovně bude chvíli trvat, než se rozhodne, jestli máte na plnění nárok. Mezitím musíte splátky platit ze svého. Společnost vám je pak případně proplatí zpětně.


Pojistné plnění a limity

V případě úmrtí nebo invalidity III. stupně za vás pojišťovna obvykle uhradí celý dluh nebo jeho velkou část. U onemocnění a ztráty zaměstnání už je to složitější. Pojišťovna proplatí standardně jen 12 splátek.

Počítat musíte také s horními limity, tedy s maximální částkou, kolik je za vás pojišťovna ochotná „vypláznout“. To například znamená, že v rámci jedné splátky zaplatí nanejvýš 50 000 Kč. 

Co musím splňovat, abych si mohl pojištění sjednat?

Pojištění vám, pokud splňujete podmínky, nabídne banka k půjčce zcela automaticky. Nesjedná vám ho obvykle pouze v případě, že jste v invalidním důchodu nebo v pracovní neschopnosti.

Kolik stojí pojištění schopnosti splácet?

Cena se většinou pohybuje do 10 % z měsíční splátky.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Omlouváme se že nemůžeme býti nápomocni. Pomozte nám, prosím, vylepšit tento článek vaší zpětnou vazbou.
Půjčky Pojištění schopnosti splácet