Jaké existují registry dlužníků (úvěrů) a do kterých z nich banky nahlíží?

27. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Jaké existují registry dlužníků (úvěrů) a do kterých z nich banky nahlíží?

Pokud žádáte o půjčku, můžete si být jistí, že si vás banka nebo nebankovní společnost pořádně proklepne. Součástí prověrky je i nahlížení do registrů.

Jaké jsou registry dlužníků (úvěrů) a co v nich je?

CBCB/BRKI

V CBCB/BRKI (Czech Banking Credit Bureau/Bankovní registr klientských informací) najdete popis všech úvěrových vztahů mezi vámi a bankou, ať už jde o půjčku, hypotéku, kreditní kartu nebo třeba kontokorent. Pokud jste si u banky někdy vzali půjčku, pak si buďte jistí, že každé čerpání, splácení a nesplácení je v tomto registru pečlivě zaznamenáno. 

CNCB/NRKI 

Do CNCB/NRKI (Czech Non-banking Crdit Bureau/Nebankovní registr klientských informací) mají přístup i některé nebankovní společnosti. Najdete tu tedy mimo jiné své mikropůjčky a leasingy. Mezi uživatele CNCB patří například Home Credit, MALL Pay, Zonky, Provident, ČSOB Leasing, Toyota Financial Services a další.

SOLUS

Cílem registru SOLUS (Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrům Spotřebitelům) je poskytovat ucelený a kompletní pohled na vaši úvěruschopnost. Informace do něj zapisují banky i nebankovní společnosti, spořitelny, dodavatelé energií, telefonní operátoři a další. Každý si pohledem do SOLUSu udělá jasný obrázek o téměř všech vašich dluzích, závazcích a prohřešcích, a to i u společností, které s půjčkami nemají vůbec nic společného.

Centrální registr úvěrů (CRÚ)

ČNB ještě spravuje Centrální registr úvěrů (CRÚ). V něm jsou vedeny záznamy o půjčkách podnikatelů a právnických osob. Spotřebitelské úvěry, hypotéky a další půjčky obyčejných smrtelníků tu nenajdete.

Existuje ještě CERD (Centrální registr dlužníků). Jedná se o registr, se kterým většina společností nespolupracuje a nemá tudíž žádný význam při žádosti o půjčku. Ani s výpisem o bezdlužnosti od CERDu nikde nepochodíte.

Co všechno je v registrech?

I ta nejmenší půjčka, i ten nejmenší dluh. Pokud ale vše splácíte svědomitě a včas, pak se vám vytváří pozitivní záznam a v budoucnosti pro vás bude snazší získat větší půjčku nebo výhodnější podmínky. 

Jestliže ale nejste nejzodpovědnější dlužník na světě, i ty drobnější prohřešky a zpoždění se splátkami se vám postupně nasčítají a v budoucnosti vám můžou tyto negativní záznamy překazit žádost o půjčku.

Podívejte se, jak vypadá výpis z BRKI, NRKI.


Jak probíhá nahlížení do registrů?

Každá informace uvedená v registru má určitou váhu. Zpozdili jste se 2 dny s platbou za telefon? To nic není. Za takový prohřešek dostanete jen bezvýznamný negativní bodík. Měli jste časté a dlouhé prodlevy při splácení dřívější půjčky? Tam už se nějaké záporné puntíky rozhodně objeví. 

Počítač všechny vaše body sečte a podle toho, jak jste dopadli, rozhodne, jestli můžete dostat půjčku a jak velké riziko pro poskytovatele úvěru představujete. Čím vyšší riziko, tím vyšší dostanete úrok.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Omlouváme se že nemůžeme býti nápomocni. Pomozte nám, prosím, vylepšit tento článek vaší zpětnou vazbou.
Půjčky Registry úvěrů Registry dlužníků BRKI NRKI SOLUS