Co je to Revolut? K čemu je a jaké má výhody a nevýhody?

26. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Co je to Revolut? K čemu je a jaké má výhody a nevýhody?

Dovolená do zasněžených Alp naplánovaná, kufry zabalené, cestovní pojištění zaplacené, lyže navoskované, teď už jen do směnárny a je všechno připravené. Co kdyby bylo ale možné navštívit směnárnu z domova nebo třeba z fronty na kafe v kavárničce těsně za hranicemi?
 

Co je to Revolut?

Revolut je taková malá levná směnárna přímo u vás v kapse. Jedná se o britskou bankovní službu, která vznikla v roce 2015 a jejím hlavním lákadlem je debetní karta Revolut propojená s mobilní aplikací. Co je na ní tak úžasného? S kartou Revolut můžete platit ve 150 různých měnách s mezibankovním kurzem. Tedy s kurzem, podle kterého si banky vyměňují měny mezi sebou. Revolut si neúčtuje žádnou marži nebo poplatek za zprostředkování směny. Levněji to v podstatě už nejde.

V rámci aplikace máte také možnost si své koruny směnit za 30 různých jiných měn. K tomu všemu máte navíc výběry z bankomatů do určitého limitu v cizině zdarma. 

Revolut si ze všech těchto důvodů zamilovali především náruživí cestovatelé, fanoušci se ale najdou i mezi těmi, co v životě nejdál vycestovali do lékárny.

Výhody a nevýhody Revolut karty

+ 150 měn na dosah ruky.
+ Výhodné kurzy u většiny měn.
+ Zdarma výběry z bankomatu v cizině.
+ Možnost vytvořit si několik virtuálních karet v aplikaci.
+ Fyzickou kartu můžete v aplikaci zapínat a vypínat, jak je vám libo.
+ Přehledná a moderní aplikace v češtině.

− Nízké měsíční limity u bezplatné verze.
− O víkendech je směna dražší.

Jak směním koruny za jinou měnu pomocí Revolutu?

V podstatě máte tři možnosti, jak své koruny směnit. Nejsnazším a nejpohodlnějším způsobem je převod v aplikaci. Na účet nahrajete peníze a následně je za pár kliknutí převedete do požadované měny dřív, než stihnete mrknout okem. V aplikaci se vám vytvoří paralelní konto vedené v dané měně.

Druhou možností je výběr z bankomatu. Pokud už jste na dovolené a potřebujete si vybrat místní peníze, stačí najít bankomat a z Revolut karty si vybrat požadovanou částku. Jen si dávejte pozor na měsíční limit, který je u bezplatné verze pouze 4 500 Kč. Pokud si vyberete víc, budete platit poplatek 2 % z částky vyčerpané nad limit.

Můžete také platit Revolut kartou přímo u obchodníka. Z účtu se vám strhne odpovídající částka, která se automaticky převede do cizí měny s aktuálním kurzem.

Pokud za 30 dní překročí součet všech vašich plateb 120 000 Kč, budete se muset smířit s poplatkem 0,5 % ze sumy nad limitem.


Jaký dostanu s Revolutem kurz?

V pracovní dny dostanete při směně mezibankovní měnový kurz. Výhodný kurz bez příplatku platí u všech měn kromě thajského bahtu a ukrajinské hřivny. U nich si společnost účtuje přirážku ve výši 1 %.

Revolut je mezinárodní společnost a funguje v koordinovaném světovém čase (UTC). Česká republika a velká část Evropy se nachází v časovém pásu UTC + 1 hodina. Při výměně peněz se tedy raději koukejte na hodinky.


Za směny o víkendech si Revolut už něco účtuje. Proto je nejvýhodnější si peníze směnit ještě v pátek. U celkem 16 měn (USD, GBP, EUR, AUD, CAD, NZD, CHF, JPY, ISK, SEK, HKD, NOK, SGD, DKK, PLN a CZK) se v sobotu a v neděli setkáte s 0,5 % přirážkou. U ostatních měn dělá poplatek už 1 %. Výjimkou jsou ukrajinské hřivny a thajské bahty, kde se už marže vyšplhá na 2 %.

Pokud si chcete peníze nechat vyměnit za určitý kurz, můžete si nastavit automatickou směnu. Jakmile cena dosáhne vámi nastavené cílové hodnoty, směna se provede zcela automaticky s nejlepším aktuálně dostupným kurzem. Jelikož se ale trhy nedají ani na vteřinu zastavit, je možné, že se kurz bude malinko lišit od vámi nastavené vysněné hodnoty.

Dopoledne 4. 12. 2019 (středa) byla 1 britská libra na Revolutu za 30,05 Kč, ve stejnou dobu nabízela Equa bank kurz 30,63 Kč a Air bank 30,64 Kč za libru.

Kolik Revolut stojí?

Účet si můžete pořídit ve třech různých kabátech. Rozdíl mezi nimi spočívá hlavně v ceně a v limitech, kolik můžete maximálně měsíčně utratit nebo třeba vybrat z bankomatu. S placenou verzí Revolutu získáte také cestovní pojištění, přístup k 5 kryptoměnám nebo cashback (určité procento peněz zpět z nákupu).

 StandardPremiumMetal
Měsíční poplatekzdarma174,99 Kč299,99 Kč
Měsíční limit všech transakcí120 000 Kčbez limitubez limitu
Měsíční limit na výběry z bankomatů4 500 Kč9 000 Kč13 500 Kč
Design kartyobyčejnýna přáníexkluzivní kovový
Zdravotní pojištění v zahraničí×
Pojištění zavazadel a zpoždění letu×
Expresní doručení karty×
Přednostní odbavení na zákaznické lince×
Kryptoměny×
Jednorázové virtuální karty×
Vstup do letištních salonků×
Cashback××
Concierge (asistence)××


Výhody Revolut Premium

Pojištění do zahraničí se dává k nadstandardním kartám zdarma už od nepaměti. I když se jedná o pěkný bonus, není radno na něj vždy stoprocentně spoléhat. Vždy si zkontrolujte, že dané pojištění kryje všechny rizikové aktivity, extrémní sporty a další nebezpečné činnosti, které hodláte v cizině podnikat. Případně si dokupte širší pojištění.

Fyzickou kartu Revolut si musíte objednat v aplikaci. Na cestu k vám se sice obvykle vydá už další pracovní den, doba dodání se ale liší případ od případu. Standardně si počkáte cca 9 pracovních dní. Expresní doručení karty zabere přibližně jen 5 pracovních dní a vyplatí se, pokud chcete kartu okamžitě a odmítáte čekat. Nezapomeňte, že Revolut podporuje Apple Pay a Google Pay, tudíž fyzickou kartu nutně nepotřebujete. Pokud máte v telefonu jednu z těchto aplikací, stačí do ní kartu přidat a zvládnete platit v zahraničí mobilem, aniž byste přišli o výhody Revolut karty. 

S jednou z placených verzí dostanete okamžitý přístup k 5 různým kryptoměnám – Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) a Ripple (XRP). Jako standardní zákazník můžete bránu do světa kryptoměn odemknout, pokud se alespoň 3 lidé, které jste pozvali, úspěšně do Revolutu zaregistrují. Do kryptoměn můžete skrze aplikaci investovat nebo své investice převádět na jiné klienty. 

Pokud často platíte na internetu, a navíc na nějakých pochybných stránkách, pak se bez jednorázových virtuálních karet neobejdete. Tedy obejdete, dokud vám někdo neukradne platební údaje. Pokud tedy máte lepší než standardní Revolut, můžete si až 5× denně nechat vygenerovat unikátní platební kód, který se využije ke spárování jen jedné konkrétní platby s vaší kartou. Jakmile transakce úspěšně proběhne, kód je odhozen do hlubin zapomnění. I kdyby tedy někdo platební kód z pochybné stránky ukradl, k ničemu mu nebude.

Cestovatelé, co už část života tráví na letišti, ocení vstup do místních salonků. Vstupenky pro sebe i spolucestující zakoupí prémioví uživatelé jednoduše v aplikaci a vygenerovaný QR kód pak už stačí jen ukázat obsluze u vchodu.

Výhody Revolut Metal

Držitelé luxusní kovové karty si mohou užívat ke všem výhodám Premium navíc ještě cashback v jakékoliv (krypto)měně, jak se jim to zrovna hodí. Pár procent zpět dostanete téměř ze všech plateb na internetu i v kamenných obchodech. V rámci Evropy jde ale jen o 0,1 % zpět z utracené částky. Mimo Evropu už dostanete zpátky hodně slušné 1 %. 

Pod výrazem „concierge“ se skrývá asistence s čímkoliv, co si zamanete. Potřebujete zarezervovat restauraci, na poslední chvíli zrušit let nebo třeba zorganizovat večírek? Využijte svého speciálního týmu asistentů. Ti pro vás udělají první poslední, pokud je to tedy samozřejmě ještě v rámci zákona. Nejdříve navrhnou řešení v různých cenových rozpětích a až si vyberete, všechny objednávky potvrdí. Vy se nemusíte o nic starat. Tedy až na to, aby šlo z vašeho Revolut účtu příslušnou částku strhnout. 

Jak získat Revolut?

Stačí si stáhnout aplikaci, zaregistrovat se online, nebo nechat kamaráda, aby vás pozval. Následně vyplníte všechny požadované údaje. Abyste ale mohli Revolut plně využívat, musíte nejdříve ověřit svou totožnost. Vyfoťte proto alespoň jeden doklad totožnosti a vyberte nějaký pěkný autoportrét, co zašlete pro kontrolu, že jste to skutečně vy.

Jak nabít na Revolut peníze?

Dobít si peníze na svůj Revolut účet můžete hned několika způsoby  kartou, převodem, přes Apple nebo Google Pay. Nepochodíte s hotovostí a opovažte se vytáhnout šekovou knížku. Tady se na fyzické peníze nehraje.

Abyste mohli nabíjet své konto pomocí karty, nejdříve klikněte na „Přidat peníze“ a zadejte údaje z vaší debetky. Zadejte částku, kterou si chcete poslat a potvrďte platbu. Jestli vše proběhne v pořádku, objeví se symbol fajfky a peníze okamžitě přeskočí na váš Revolut. Stejně můžete postupovat, pokud na telefonu využíváte Google nebo Apple Pay.

Převod peněz se doporučuje využívat vždy v té stejné měně, tj. z českého bankovního účtu v českých korunách na Revolut vedený v českých korunách. Banky vám jinak naúčtují nevýhodný kurz a bude trvat, než finance dorazí na místo určení. Na svých webovkách Revolut dokonce upozorňuje, že dorazit nemusí vůbec.

O peníze můžete také poprosit jiného uživatele Revolutu. Stačí kliknout na „Platby“ a najít dotyčného v seznamu kontaktů. Vedle jména by měl mít velké R.

Některé převody mohou stát pár korun. Revolut vás na to ale vždy upozorní.


Co dalšího Revolut umí?

Rezervovali jste lístky do kina pro všechny vaše kamarády a teď byste rádi, aby vám každý za vstupenku zaplatil, ale nechcete od nich vybírat drobné? Stačí kliknout na platbu, vybrat možnost „Rozdělit fakturu“ a žádost o platbu zaslat na vybrané kontakty. Kamarádi pak jen odsouhlasí platbu a je hotovo. Nikdo v peněžence nemusí lovit koruny. Vy navíc můžete fakturu rozdělit, jak se vám to zrovna hodí. Nemusí to být rovným dílem.

Podobně jako jiné banky nabízí možnost spořit si do obálek, Revolut vám dá k dispozici trezor. Do něj můžete ukládat peníze pomocí trvalého příkazu, jednorázově, nebo při každé platbě. Stačí nastavit míru zaokrouhlování a do trezoru začnou padat drobáky. Ty se mimochodem dají automaticky vyměnit za kryptoměny. Úspory máte samozřejmě pořád po ruce, z trezoru je na svůj účet převedete okamžitě a bez poplatků.

V aplikaci můžete také spravovat svůj rozpočet. Už při otevření aplikace na vás na úvodní stránce vyskočí elegantní graf s křivkou sledující zůstatek na vašem účtu za poslední tři měsíce. Revolut jde ale ještě dál. Ve složce „Analýzy“ najdete své odchozí transakce rozdělené podle kategorie, země a měsíce. 

Pokud se vám zdá, že trochu moc utrácíte, stačí využít funkce „Nastavte si rozpočet“. Jakmile si určíte, kolik chcete maximálně měsíčně utratit, Revolut za vás dopočítá denní limity a bude dohlížet, že se držíte zkrátka. To neznamená, že vám ruce utrhne, když přečerpáte, jen získáte mnohem podrobnější přehled nad svými financemi. Měsíční limit si ale můžete nastavit i pevný, tj. všechny platby nad rámec prostě neproběhnou.

Přes Revolut lze také darovat na charitu. Zasílání finančních darů funguje podobně jako spoření do trezoru. Můžete si nastavit pravidelnou platbu, zaplatit jednorázově nebo pomocí zaokrouhlování každodenních plateb. Jen musíte peníze zasílat ve své základní měně. Přispět můžete mimo jiné na Rainforest Alliance, Světový fond na ochranu přírody nebo Save the Children.

Zatím se ve zkušební době nachází také investování. Majitelé účtu Metal ho už zkouší, ostatní si zatím musí počkat.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Běžné účty Platební karty Revolut

Článek jsme napsali ve spolupráci s odborníkem

Radimem Širokým ze společnosti Česká spořitelna