Co je to anonymní platební karta?

26. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Co je to anonymní platební karta?

V dnešní době se to jen hemží poplašnými zprávami, jak nás na každém kroku někdo sleduje a sbírá o nás kdejaké informace, snad aby nám něco prodal nebo bůh ví proč. Zkrátka a dobře obyčejný člověk si už o soukromí může leda nechat zdát. Mnozí z nás proto hledají způsob, jak Velkému bratrovi oči zavázat a konečně si trochu oddychnout. Může v tomto úsilí pomoci anonymní platební karta?

Co je to anonymní platební karta?

Anonymní platební karta je na první pohled velmi podobná obyčejné debetní kartě, kterou jste dostali k běžnému účtu. Abyste ji ale získali, nemusíte prokazovat svou totožnost a zakládat si jakýkoliv účet u vydavatele karty. Je to jako nákup rohlíků v obchodě na rohu – nikdo se vás nebude ptát, jak se jmenujete a kde bydlíte.

Jak funguje anonymní karta?

Dají se srovnávat s předplacenkou do mobilu. Kolik na ni uložíte peněz, tolik můžete utratit. Kromě pípání u terminálů v obchodech si s ní ale obvykle moc neužijete. Většinou mají anonymní karty velmi omezené možnosti. 

Proč anonymní karta?

Důvodů je více. Tím hlavním je samozřejmě zmíněná anonymita. Nikdo nemůže platbu spojit s vaší osobou, na kartě není jméno, obchodník netuší, s kým má tu řeč. Stejného účinku byste ale docílili při platbě hotovostí.

V době internetových nákupů představuje anonymní karta bezpečnou možnost při platbě online. Vidíte podezřelou platební bránu? S anonymní kartou nemusíte zadávat citlivé informace vedoucí k vašim úsporám na běžném účtu. Poslední dobou ale víc a víc fintechů a moderně smýšlejících bank zavádí tzv. virtuální karty. Ty můžete použít na ukrytí vlastní identity při platbě online zrovna tak.
 

Jsou skutečně anonymní?

Pro obchodníka, u kterého nakupujete, skutečně anonymní jsou. Jak je to se společností, co vám kartu vydala, už si musíte rozhodnout sami. 

Jakou anonymní kartu si můžu například pořídit?

Anonymních karet už je v ČR jen pomálu. Potichu ukončila činnost BLESK peněženka. Vloni svůj boj vzdala biip od České spořitelny, letos zmizela i možnost pořídit si novou COOL kartu z webu ČSOB. Problém nastal po zavedení zákonů o ověřování totožnosti. Kdo tedy na trhu zbývá? 

FreePay MasterCard®

S „anonymkou“ od společnost Prepaid Solutions je možné vybírat z bankomatů nebo platit v kamenných a online obchodech po celém světě. Pořídit si ji můžete v Praze, ve Vodičkově ulici, nebo si ji lze objednat přes internet. Pokud si ji ale budete objednávat online, připravte se, že budete muset vyplnit jméno a adresu, na kterou vám pošta kartu doveze.

Po zakoupení máte kartu se základním limitem. To znamená, že musíte kartu nejdříve aktivovat, což můžete provést přes zákaznickou linku nebo webové stránky, a teprve pak ji lze jednorázově nabít (do 5 000 Kč). Z karty nemůže vybírat hotovost a jakmile peníze utratíte, nelze kartu znovu nabít, pokud se nenecháte více identifikovat. 

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Běžné účty Platební karty Anonymní platební karta

Článek jsme napsali ve spolupráci s odborníkem

Radimem Širokým ze společnosti Česká spořitelna