ERÚ: Regulované ceny energií pro rok 2020 jsou venku

01. 12. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

ERÚ: Regulované ceny energií pro rok 2020 jsou venku

ERÚ vydal cenové rozhodnutí, ve kterém stanovuje výši cen regulovaných složek energií (distribuce, činnost OTE atd.) pro příští rok. Z rozhodnutí vyplývá, že si domácnosti v roce 2020 za distribuci elektřiny připlatí v průměru o 1,3 %, u plynu půjde o průměrný nárůst ve výši 0,53 %.

 Regulované ceny energií 2021: Nové rozhodnutí ERÚ pro příští rok

Jak vám poroste regulovaná cena elektřiny v roce 2020?

Záleží na tom, jakého máte distributora. Ten je vám přidělen na základě vaší adresy. Koukněte do mapky, o kolik průměrně poroste výše regulované ceny ve vašem okolí.

regulované ceny elektřiny 2020

Zdroj: ERÚ

Nejpříznivěji vypadá aktuálně situace pro zákazníky PRE v Praze, kde se u některých distribučních sazeb dokonce očekává mírný pokles cen za regulovanou složku.

Jak vám poroste regulovaná cena plynu v roce 2020?

Znovu záleží na distributorovi. Tentokrát se ale většina republiky může radovat z minimálního nárůstu. Koukněte, jak jste na tom vy.

  Spočítejte si, kolik budete platit za plyn v roce 2020

  

regulované ceny plynu 2020

Zdroj: ERÚ


Regulovaná složka představuje jen část výsledné ceny energií. V případě domácností jde o něco málo přes 53 % z výsledné ceny elektřiny, u plynu pouze o 27 %. Zbylou část určují dodavatelé, kteří teď vymýšlí, jak se s rozhodnutím ERÚ poperou a jak upraví ceníky energií pro rok 2020.

„Na finální podobu cen pro zákazníky si proto budeme muset ještě počkat až do chvíle, kdy dodavatelé uveřejní nové ceny za dodávku elektřiny a plynu. Očekáváme, že se tak stane v průběhu prosince. I zde platí předpoklad, že u elektřiny by mělo dojít k malému navýšení ceny, naopak u plynu lze předpokládat stagnaci cen.“

– Tomáš Suchý, analytik Ušetřeno.cz

  

Jak odhaduje ERÚ vývoj neregulované složky ceny elektřiny? 

Energetický regulační úřad na základě zvýšení regulovaných cen odhaduje, že dojde k celkovému nárůstu ceny elektřiny i u jednotlivých dodavatelů. 

Nejméně by se se zdražování mělo dotknout domácností s distribuční sazbou D02d (malá spotřeba energie). U E.Onu si pravděpodobně připlatí o 3,7 % a u společnosti ČEZ o 3,25 %. Celkově domácnosti však zaplatí jen několik stovek navíc. 

U sazby D25d (vytápění akumulačním spotřebičem) pocítí domácnosti zvýšení cen o něco víc, přibližně by podle odhadů mělo jít o nárůst v rozmezí mezi 3,92 % a 5,1 %. U společnosti ČEZ a E.ONu mohou domácnosti očekávat, že si připlatí o 828-883 korun.

Nejvyšší zvýšení cen ale podle ERÚ potká domácnosti se sazbou D45d (vytápění přímotopy). U E.ONu a společnosti ČEZ se očekává zdražování přibližně o 7,5 %, což představuje navýšení výdajů na vytápění o cca 2 000 Kč ročně.

Společnost PRE ale dnes vydala tiskovou zprávu, ve které garantuje svým zákazníkům zachování cen u většiny produktů minimálně do poloviny roku 2020.

  Spočítejte si, kolik budete platit za elektřinu v roce 2020

  

Jak odhaduje ERÚ vývoj neregulované složky ceny plynu?

Od roku 2016 vydává ERÚ každé čtvrtletí také odhady, jak by měla přibližně vypadat neregulovaná složka ceny plynu bez daňových položek. Kolik by tedy měla stát dodavateli stanovená cena plynu v prvním čtvrtletí příštího roku?

SpotřebaCena neregulované složky plynu bez daní
Vaření (spotřeba 0 – 1,89 MWh) 945 Kč/MWh
Ohřev vody (spotřeba 1,89 – 7,56 MWh)795 Kč/MWh
Vytápění (spotřeba 7,56 MWh a výše)745 Kč/MWh

Zdroj: ERÚ

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
ERÚ Cenové rozhodnutí Cena elektřiny 2020 Cena plynu 2020 Regulovaná cena