VISA nebo MasterCard: Koho si vybrat a kdo má lepší prémiové karty?

25. 05. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

VISA nebo MasterCard: Koho si vybrat a kdo má lepší prémiové karty?

Snad každý z nás má v peněžence nějakou platební kartu. A ať už je to kreditka nebo debetka, ať už je od té či oné banky, je dost pravděpodobné, že patří do rodiny MasterCard nebo VISA. Co znamená to malé logo na vaší kartě a proč by vás mělo zajímat, jestli jde o dvě překrývající se kolečka nebo modrý nápis v bílém obdélníku?

Čí logo máte na kartě?

MasterCard a VISA zjednodušeně řečeno zařizují, že v momentě, kdy svou kartu přiložíte k terminálu v obchodě, odletí peníze rychle a bezpečně z vašeho bankovního účtu na účet obchodníka. Zkrátka zpracovávají platby a starají se, aby transakce doputovaly na místo určení.

Kdo nabízí MasterCard a u koho dostanete VISA?

MasterCard karty vydává například Air bank, Equa bank, Komerční banka, Hello bank!, mBank, COFIDIS, Expobank, Raiffeisenbank, Fio banka, Sberbank, Česká spořitelna, MONETA Money Bank, UniCredit Bank, ČSOB, Home Credit, Banka CREDITAS a J&T BANKA. Pokud jste tedy klientem jedné z těchto bank, máte pravděpodobně v peněžence platební kartu od MasterCard. 

VISA karta nemá tak velké zastoupení v nabídkách českých bank. Pořídit si ji ale můžete například u mBank, Sberbank, Komerční banky, České spořitelny, MONETA Money Bank a ČSOB.

MasterCard

Standardní karty vydávají banky k běžným účtům obvykle zdarma. Jedná se o obyčejné platební karty, se kterými můžete vybírat z bankomatů a zaplatíte s nimi téměř všude – v kamenných obchodech i online.

S kartou Maestro, která také patří pod MasterCard, můžete platit u obchodníků a vybírat z bankomatů, online ale zaplatíte jen málokde. Maestro totiž používá jiný způsob ověřování platby než standardní karty od MasterCard. Musíte také vždy zadávat PIN při platbě v obchodech.

MasterCard vydává i čtyři typy prémiových karet – World, World Elite, Gold a Platinum. S MasterCard Gold získáte luxusní cestovní pojištění a havarijko pro auto zapůjčené v zahraničí, World a World Elite vám zajistí mimo jiné zákaznický servis téměř kdykoliv a kdekoliv na světě. S platinovou kartou zase získáte přístupy do letištních salónků, pojištění téměř všeho, co se vám může v zahraničí přihodit, a k tomu všemu ještě zdarma výpomoc, když si třeba zabouchnete dveře, doma vám něco bouchne nebo potřebujete právní radu. Pokud máte o jednu z prémiových karet zájem, optejte se své banky, jestli vám za příplatek luxusnější kartu nevydá. 

Prémiovky nabízí například Equa bank, Raiffeisenbank, ČSOB, Komerční banka, Česká spořitelna a další.

MasterCard Gold od Equa banky

Za příplatek 89 Kč nebo 129 Kč měsíčně můžete získat MasterCard Gold s pojištěním osobních věcí a s luxusním cestovním pojištěním pro celou rodinu.

MasterCard World Elite od Erste Premier (privátní bankovnictví pod Českou spořitelnou)

Nadstandardní debetní kartu MasterCard World Elite dostanete k účtu Erste Premier. Ten je určený především bonitním klientům, kteří vstoupí do privátního bankovnictví společnosti. Ke kontu dostanete navíc ještě Visa Infite.

Priceless Specials

Pokud máte platební kartu od MasterCard, máte velkou šanci, že se vás budou týkat různé slevy. Pro získání výhod z věrnostního programu Mastercard Priceless Specials se stačí přihlásit na stránce programu a ověřit svou kartu pomocí platby za jednu korunu, nebo skrz kopii účtenky za zboží zaplacené vaší kartou. Dál už platíte tak, jak jste zvyklí. 
 

Priceless Cities 

Jak vyplývá z názvu, jedná se o program, ve kterém najdete hlavně slevy na unikátní zážitky v největších městech světa. Pokud tedy vyrážíte na dovolenou, podívejte se, jestli s Priceless Cities nezískáte možnost zažít místní svět trochu z jiného úhlu. Co všechno můžete vyzkoušet? V nabídce už jsme viděli třeba noční návštěvu Kolosea s prohlídkou místních katakomb, lekci potápění v Chorvatsku, let vrtulníkem, návštěvu ruského planetária a další úžasné zážitky. Akce najdete samozřejmě i v Praze. Se slevou si v našem hlavním městě vyrobíte vlastní přírodní kosmetiku, zažijete Národní divadlo jako VIP host atd. Samozřejmě jsou ty nejluxusnější zážitky rezervované pro držitele trochu lepších debetních karet, než je klasická MasterCard Standard.
 

Priceless Lounge 

Poslední program už je pro skutečné fajnšmekry, co v peněžence nosí například MasterCard Platinum. Držitelé těchto prémiových karet mají přístup do letištních salonků MasterCard Lounge zdarma. U některých karet dokonce získáte bezplatný vstup pro až 4 další osoby. Ostatní si musí připlatit. Pokud jste ale členem Priceless Specials, získáte z ceny vstupu zpět 350 Kč. Například v pražském salonku lze příjemně trávit čas před odletem čtením časopisů či sledováním filmů, najdete tu i dětský koutek a drobné občerstvení zdarma. Největší výhodou je ale přednostní průchod bezpečností kontrolou v případě, že odlétáte z Terminálu 1. 

VISA

Kromě standardních VISA karet nabízí společnost i trojici prémiových. Jedná se o VISA Gold, Platinum a Infinite. Míra nadstandardních služeb se samozřejmě liší podle toho, jakou ze tří karet nosíte v peněžence. Zatímco i s nejobyčejnější kartou MasterCard se můžete zaregistrovat do věrnostního programu, Visa se soustředí hlavně na prémiové klienty. Pokud tedy máte obyčejnou VISA kartu, extra výhody za její držení nečekejte. Škrtnou si až majitelé karet VISA Gold, Platinum a Infinite.

Prémiové karty od VISA seženete třeba u Sberbank, Komerční banky, ČSOB a další.

VISA Gold od Sberbank 

Sberbank nabízí svým klientům první ze slavné trojice – VISA Gold. Ta vás vyjde na 350 Kč měsíčně, výměnou ale dostanete například nadstandardní cestovní pojištění a asistenční služby. 

Platinová VISA od Komerční banky 

V nabídce Komerční banky najdete mimo jiné i zmíněnou debetní kartu VISA Platinum. Tu lze získat zdarma ke kontu TOP nabídka, kde ale za vedení zaplatíte 490 Kč měsíčně, pokud nesplníte jednu z podmínek pro bezplatné vedení. A ty splnit není snadný úkol. Jednou z podmínek bezplatného vedení je například měsíční kreditní obrat alespoň 100 000 Kč či uložené peníze ve výši minimálně 1 500 000 Kč. VISA Platinum můžete od Komerční banky dostat i k jinému účtu, za rok vás ale vyjde na 6 490 Kč. 

Nekonečná VISA od ČSOB 

ČSOB nabízí VISA Infinite jen svým prémiovým klientům. Ti dostanou kartu ke kontu ČSOB Premium, které je zpoplatněné měsíčním poplatkem 900 Kč. Vedení máte zase možnost získat zdarma, pokud máte například měsíční příjem alespoň 50 000 Kč nebo hypotéku ve výši minimálně 3 000 000 Kč. Máte hypotéku u ČSOB? Možná můžete získat bezplatný prémiový účet s VISA Infinite.

S jednou z prémiových karet můžete využívat třeba slevy na produkty Apple, zakoupit levněji hračky, knihy nebo parfémy. Mnohem zajímavější je ale funkce VISA Premium Asistance. Pokud jste totiž držitelem jedné z prémiových karet, získáte skupinu asistentů, co vám bude pomáhat organizovat akce, zarezervuje tenisový kurt, domluví zubaře atd. Potřebujete svolat rodinnou oslavu? Asistenti z VISA pro vás vypracují několik návrhů, jak by párty mohla vypadat, pak vám předloží několik možností v různém cenovém rozpětí a jakmile si jednu vyberete, vše už zajistí za vás. 

VISA myslí samozřejmě i na časté cestovatele. Pokud vyjíždíte do zahraničí, zkontrolujte, jestli vám prémiová karta nezařídí výhody v jednom z místních hotelů. Vlastnictví luxusnější debetní karty vám zaručí nižší cenu, snídani zdarma a status VIP hosta, ať už to znamená cokoliv. Častí cestovatelé určitě ocení také automatické vyřízení reklamace, pokud má jejich let zpoždění nebo je zrušen.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Běžné účty Platební karty VISA MasterCard

Článek jsme napsali ve spolupráci s odborníkem

Radimem Širokým ze společnosti Česká spořitelna