Proč má kreditní karta tak vysoký úrok a co s ním?

26. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Proč má kreditní karta tak vysoký úrok a co s ním?

Úroky na kreditních kartách patří mezi ty nejvyšší. Roční sazba na některých z nich přesahuje i 20 %. Nic ale není tak horké, jak se na první pohled zdá.

„S průhlednou platební kartou od České spořitelny si nemusíte dělat hlavu s úrokem a složitě přepočítávat, kolik vás bude kreditní karta stát, když nevyužijete bezúročné období. Každých 500 Kč, co jste k datu splatnosti nestihli zaplatit, vás měsíčně vyjde vždy na 10 Kč. Zbývá vám splatit 5 000 Kč? Pak dáte za úroky jen 100 Kč měsíčně. Do 499 Kč vás kreditka na úrocích nebude dokonce stát vůbec nic.“

– Luboš Smejkal, finanční specialista České spořitelny


Na vysoký úrok má vliv dostupnost a ohebnost půjček z kreditní karet. Banka nemůže moc dobře předvídat, jestli úvěr splatíte v bezúročném období, rozhodnete se platit jen po minimálních splátkách nebo budete půjčku splácet úplně náhodně, jak se vám to zrovna hodí. Protože musí být připravena na všechny možnosti u všech majitelů kreditek, nechává si v záloze velké sumy peněz. To dělá z kreditních karet dost drahou službu.

Navíc jsou kreditní karty právem považovány za rizikové půjčky. Přeci jen jde často o vysoké sumy na krátkou dobu. To také žene úrokové sazby nahoru. 

Jestliže vám ujela s kreditní kartou ruka, zvažte refinancování nebo konsolidaci. Zásadně si snížíte úroky, půjčku ale budete splácet déle.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Omlouváme se že nemůžeme býti nápomocni. Pomozte nám, prosím, vylepšit tento článek vaší zpětnou vazbou.
Kreditní karta Úrok Úroková sazba