Kdy musím splatit dluh na kreditní kartě?

26. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Kdy musím splatit dluh na kreditní kartě?

Přišel vám výpis z kreditní karty a vy se snažíte vykoumat, do kdy nejpozději musíte půjčku splatit? Stačí vám ve změti čísel najít datum splatnosti. Do tohoto data můžete, ale nemusíte, zaplatit celou vyčerpanou částku a vyhnout se tak úrokům. Co ale opravdu musíte, jinak vám hrozí od banky různé pokuty a poplatky, je do data splatnosti zaplatit alespoň minimální splátku.  

Jak můžu kreditní kartu splácet?

– Do data splatnosti zaplatíte celou vyčerpanou částku = nebudete platit úroky.

– Do data splatnosti zaplatíte minimální splátku, nebo částku mezi minimální splátkou a celou čerpanou sumou = zúročí se nesplacená částka, která se následně převede do dalšího zúčtovacího období.


Co když zapomenu na minimální splátku?

Banka moc dobře ví, že člověk nemůže mít v hlavě všechno a občas na něco zapomene. Většinou vám proto den po datu splatnosti z banky zavolají, aby vás upozornili, že už skončilo bezúročné období na vaší kartě. Zároveň požádají o strhnutí minimální splátky z vašeho běžného účtu. 

Jestliže ale k zaplacení minimální splátky stejně nedojde, po 5 dnech vám udělá banka čárku do registrů a pošle vám pošťouchnutí k platbě už písemně.

Jak a kdy mám tedy poslat splátku?

Převodem posílejte platbu raději alespoň 3 pracovní dny před dnem splatnosti.

Platba stvrzenkou může zabrat den nebo klidně i 14 dní.

Platba v hotovosti na pobočce banky, od které kreditku máte, většinou dojde v rámci jednoho dne.

– V případě platby (měsíční splátky nebo i celé vyčerpané částky) pomocí automatického inkasa si banka sama zažádá o provedení splátky cca 3 pracovní dny před datem splatnosti. Kdy přesně vám banka strhne splátku z běžného účtu si můžete ale sami nastavit.

„Klientům doporučujeme nastavit si na běžném účtu 100% inkaso. V den splatnosti se pak automaticky splatí celá vyčerpaná částka na kreditce, tudíž si nemusí dělat starosti, že jim unikne bezúročné období a budou muset platit úroky.“

– Luboš Smejkal, finanční specialista České spořitelny
M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Omlouváme se že nemůžeme býti nápomocni. Pomozte nám, prosím, vylepšit tento článek vaší zpětnou vazbou.
Kreditní karty Inkaso Minimální splátka