Kdy musím splatit dluh na kreditní kartě?

26. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Kdy musím splatit dluh na kreditní kartě?

Přišel vám výpis z kreditní karty a vy se snažíte vykoumat, do kdy nejpozději musíte půjčku splatit? Stačí vám ve změti čísel najít datum splatnosti. Do tohoto data můžete, ale nemusíte, zaplatit celou vyčerpanou částku a vyhnout se tak úrokům. Co ale opravdu musíte, jinak vám hrozí od banky různé pokuty a poplatky, je do data splatnosti zaplatit alespoň minimální splátku.  

Jak můžu kreditní kartu splácet?

– Do data splatnosti zaplatíte celou vyčerpanou částku = nebudete platit úroky.

– Do data splatnosti zaplatíte minimální splátku, nebo částku mezi minimální splátkou a celou čerpanou sumou = zúročí se nesplacená částka, která se následně převede do dalšího zúčtovacího období.


Co když zapomenu na minimální splátku?

Banka moc dobře ví, že člověk nemůže mít v hlavě všechno a občas na něco zapomene. Většinou vám proto den po datu splatnosti z banky zavolají, aby vás upozornili, že už skončilo bezúročné období na vaší kartě. Zároveň požádají o strhnutí minimální splátky z vašeho běžného účtu. 

Jestliže ale k zaplacení minimální splátky stejně nedojde, po 5 dnech vám udělá banka čárku do registrů a pošle vám pošťouchnutí k platbě už písemně.

Jak a kdy mám tedy poslat splátku?

Převodem posílejte platbu raději alespoň 3 pracovní dny před dnem splatnosti.

Platba stvrzenkou může zabrat den nebo klidně i 14 dní.

Platba v hotovosti na pobočce banky, od které kreditku máte, většinou dojde v rámci jednoho dne.

– V případě platby (měsíční splátky nebo i celé vyčerpané částky) pomocí automatického inkasa si banka sama zažádá o provedení splátky cca 3 pracovní dny před datem splatnosti. Kdy přesně vám banka strhne splátku z běžného účtu si můžete ale sami nastavit.

„Klientům doporučujeme nastavit si na běžném účtu 100% inkaso. V den splatnosti se pak automaticky splatí celá vyčerpaná částka na kreditce, tudíž si nemusí dělat starosti, že jim unikne bezúročné období a budou muset platit úroky.“

– Luboš Smejkal, finanční specialista České spořitelny
M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Kreditní karty Inkaso Minimální splátka