Jak funguje cashback u platebních karet?

Jak funguje cashback u platebních karet?

V českých končinách se u platebních karet používá výraz „cashback“ u dvou zcela odlišných služeb.

Cashback: Zpětná sleva

V tomto případě cashback znamená, že se vám vrátí určité procento ze zaplacené částky zpět na účet. 

Například s cashbackem 2 % se vám ze zaplacených 1 000 Kč vrátí 20 kaček. Touto službou se mimo jiné často pyšní kreditní karty, obvykle ale omezují, kolik můžete maximálně získat ze svých plateb zpět za jedno zúčtovací období. Pokud ale například utratíte 5 000 Kč a díky cashbacku získáte zpět 500 Kč, pak budete muset splatit v den splatnosti pouze 4 500 Kč. 

Kromě kreditek a různých speciálních programů se objevují také tzv. cashbackové portály, mezi které patří například Plná peněženka. Pokud nakoupíte skrz jednu takovou stránku, vyplatí vám pár korunek z útraty zpět.

Kreditní karty se zajímavým cashbackem najdete například u MONETA Money Bank, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, Home Credit a dalších.

Cashback: Výběr hotovosti na kase

Představte si, že si na kase v obchodě vyberete hotovost. Ne se zbraní v ruce, ale s platební kartou. 

Pokud v krámě zjistíte, že vaše peněženka zeje prázdnotou a žádný bankomat nemáte na dohled, pak můžete využít cashback. Prostě požádáte prodavače u kasy, aby si namarkoval o pár stovek víc a ty vám pak dal do rukou jako bankovky. Zjednodušeně řečeno.

Cashback musí podporovat vaše karta, obchod a prodavač u kasy. Zajímavé je, že některé banky umožňují cashback zdarma i u kreditních karet, u kterých jinak za výběry hotovosti z bankomatu platíte poplatky.

„Česká spořitelna má platbu kartou s výběrem hotovosti u obchodníka zdarma. Pomocí cashbacku se tedy můžete vyhnout poplatku za výběr z bankomatu. Většinou si u pokladny ale nevyberete víc než 3 000 Kč..“

– Luboš Smejkal, finanční specialista České spořitelny


Které banky tedy vydávají karty s možným výběrem na kase v obchodě? Patří mezi ně například Česká spořitelna, ČSOB, Poštovní spořitelna, Komerční banka, MONETA Money Bank, Sberbank a další.

Mezi obchody podporující cashback najdete například sítě COOP, Albert, Globus, Penny Market atd.

D
Denisa is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Omlouváme se že nemůžeme býti nápomocni. Pomozte nám, prosím, vylepšit tento článek vaší zpětnou vazbou.
Kreditní karty Cashback