Jak se úročí kreditní karta? Co je to bezúročné období?

31. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Jak se úročí kreditní karta? Co je to bezúročné období?

bezúročné období 

Kreditní karta se úročí podle toho, jak se ji rozhodnete splácet. Pokud zvládnete celou vyčerpanou částku splatit během takzvaného bezúročného období, pak na úrocích neztratíte ani korunu. Jestliže se rozhodnete dluh na kreditce splácet po minimálních nebo částečných splátkách, výrazně se vám půjčka prodraží.

Na výběry hotovosti z bankomatu se obvykle nevztahuje bezúročné období. Proto se také nedoporučuje vybírat z kreditní karty hotovost.

Splacení celé částky během bezúročného období

Pokud stihnete splatit celou částku vyčerpanou z kreditní karty do konce bezúročného období, nezaplatíte ani korunu na úrocích. Bezúročné období trvá zpravidla od 40 do 60 dní a končí datem splatnosti

Jak vypadá bezúročné období v praxi?

Celý leden nakupujete na kreditku. 

Poslední den v měsíci vám přijde vyúčtování s datem splatnosti 20. února. To znamená, že bezúročné období trvá 51 dní, tedy od začátku ledna do 20. února.

Pár dní před datem splatnosti zaplatíte celou částku, co jste v lednu vyčerpali, aby platba proběhla zaručeně včas. A máte hotovo. Na úrocích neztratíte ani korunu.


Splácení po bezúročném období

V den splatnosti, tedy v poslední den bezúročného období, budete muset zaplatit alespoň minimální splátku. Ta představuje obvykle pár procent ze zapůjčené částky

Na příštím vyúčtování za kreditku už ale neuvidíte pouze nové položky za posledních 30 dní. Banka vám v něm vyúčtuje i všechny předchozí nezaplacené platby + úroky. Úroky se navíc počítají za celou dobu, po kterou jste měli peníze reálně půjčené. Tedy ode dne, kdy jste provedli platbu.

Pokud nezaplatíte do data splatnosti ani minimální splátku, riskujete, že vás bude banka pokutovat a půjčka se vám o to víc prodraží.

„Kreditku můžete splácet, jak se vám to hodí – pomocí minimálních plateb nebo klidně i častěji ve vyšších splátkách. Vždy se ale nejvíc vyplatí, když využijete bezúročného období.“

– Luboš Smejkal, finanční specialista České spořitelny

 

Jak vždy zaplatit kreditku včas?

Nastavte si v internetovém bankovnictví automatické inkaso, aby se vždy k datu splatnosti 100 % dluhu na kreditce zaplatilo samo, aniž byste na to museli myslet. Na konci bezúročného období se pak z vašeho běžného účtu zcela automaticky požadovaná částka odešle bance a váš dluh bude splacen vždy včas a bez úroků. Musíte mít tedy samo sebou dostatečnou sumu na účtu.

Datum splatnosti stanovuje den, kdy už musí být všechno splaceno a zaplaceno. Pokud nemáte nastavené automatické inkaso, pošlete peníze několik dní předem. Za zpoždění si připlatíte + riskujete negativní záznam do úvěrových registrů.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Kreditní karty Minimální splátka Bezúroční období Inkaso