Co bych neměl dělat, když si beru půjčku?

27. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Co bych neměl dělat, když si beru půjčku?

Nejdřív kupovat

To, co si na půjčku pořizujete, by mělo vždy přežít vaši půjčku. Příkladem dobré půjčky je například hypotéka. Splácet 5 let telefon, který do 3 let odejde, už není takové terno.

Sázet na prvního koně

U staré dobré banky máte účet už 8 let, na každé narozeniny vám od ní přijde přání do mailu, pobočku máte za rohem. Než si ale půjdete pro půjčku, porozhlédněte se, co nabízí i ostatní. Srovnejte si půjčky online a udělejte si rychlý přehled. Možná nakonec zůstanete u své banky. Není ale lepší si nejdřív zjistit, jestli vám někde nepůjčí levněji a za lepších podmínek? 

Spěchat

Rychlá půjčka, peníze do deseti minut, online půjčka ihned... Tak prrrr! Půjčka je spíš vytrvalostní běh než sprint na 100 metrů. Nespěchejte. Nechte si nezávazně poradit od odborníka a následně si pomalu a detailně přečtěte všechny smluvní podmínky. Jestli něčemu nerozumíte, nebo vám nějaká formulace ve smlouvě nevoní, zeptejte se. Pokud jde o větší částku nebo budete například ručit nemovitostí, pak se obraťte na právníka. Vyplatí se to.

Odhadovat

Neodhadujte, kolik můžete měsíčně splácet. Sedněte si k výpisu z běžného účtu, kam vám chodí výplata, a počítejte. Kolik maximálně můžete z měsíčního příjmu postrádat? Jak vysoké jsou vaše výdaje? To vše bude banka chtít vědět. Pokud budete čísla odhadovat, půjčku budete získávat obtížněji. Přikrášlování může dokonce být bráno za pokus o podvod.

Sledovat jen úrok

Víte, že úrok už delší dobu půjčkám nekraluje? Porovnávejte hlavně RPSN, které v sobě zahrnuje úrok i všechny poplatky kolem.

Kývnout hned

Půjčka není jen jedna, existuje hned několik typů, ze kterých můžete vybírat. Dvakrát nebo třikrát za rok byste potřebovali jít do minusu, než vám přijde výplata? Zvažte kontokorent nebo kreditku. Máte drahou půjčku, která z vás vysává první poslední, tak zvažujete, že si pořídíte ještě jednu bokem? Konsolidace vás zbaví nevýhodného úvěru a často si k ní můžete ještě něco málo připůjčit. Nekývejte na první produkt se slovem „půjčka“ v názvu. 

Číst jen jednou

Zkontrolujte si, že jste vše vyplnili správně. Jedním z obvyklých problémů při žádosti o půjčku jsou překlepy v kontaktech.

Skákat na bonusy

Banka nabízí vrácení splátek, pokud se vám podaří platit vždy včas? Skvělé! Pokud si ale půjčku můžete dovolit jen díky bonusům, pak se jedná o rizikový úvěr. Co se stane, když na bonus nedosáhnete? Dvakrát měřte, jednou půjčujte.

Rozhazovat sítě všude

Všechny žádosti jsou vidět v registrech, i když jste ještě nedostali odpověď. Banky vám nebudou chtít půjčit, když uvidí, že čekáte na schválení jinde. Co kdyby vám vyšly všechny úvěry najednou?

Pokud vám žádost už zamítli, tato informace se vám také promítne do registrů. Další poskytovatel se pak bude divit, proč kolega žádost zamítl a na žebříčku úvěruschopnosti začnete pomalu klouzat dolů.

 
 Nenechávejte výběr půjčky na náhodě

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Žádost o půjčku Půjčka