Co když můj dodavatel energií zkrachuje?

11. 01. 2021 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Co když můj dodavatel energií zkrachuje?

Víte, co se stane, když váš dodavatel elektřiny nebo plynu zkrachuje či ukončí činnost? Ne, neskončíte u svíček a černé televizní obrazovky. Pro takové případy je tu totiž dodavatel poslední instance (DPI). Ten se vás ujme, pokud vám z jakéhokoliv důvodu vaše energetická firma nebude schopna dodávat elektřinu nebo plyn. 

Kdo je můj dodavatel poslední instance?

Aktuálně roli DPI vykonávají distributoři energií, kteří spravují vedení a potrubí na různých územích České republiky. Jedná se tedy o distributory plynu – GasNet, EG.D a Pražskou plynárenskou. V případě elektřiny jde pak o ČEZ, EG.D a PRE. 

INFO

Výjimkou jsou odběratelé plynu s roční spotřebou vyšší než 630 MWh – tedy střední a větší odběratelé plynu. Mezi ně ale vaše domácnost určitě nepatří.


Musím nahlásit, že můj dodavatel zkrachoval?

Ne. Sám dodavatel, který z nějakého důvodu není schopný dodávat elektřinu či plyn tak, jak se zavázal, musí o situaci informovat operátora trhu s elektřinou (OTE). Ten pak vyrozumí dodavatele poslední instance a předá mu veškeré informace, které potřebuje, aby vám mohl dodávat energie.

Za jaké ceny dodává energie dodavatel poslední instance?

Dodavatel poslední instance je ze zákona povinen vám obratem sdělit, kolik u něj energie stojí. Aby si na vás ale DPI nezkusil namastit kapsu, protože jste právě v nouzové situaci a mohli byste kývnout i na přemrštěnou cenu, dohlíží na vše Energetický regulační úřad (ERÚ). Nemusíte se tedy bát, že byste platili nepřiměřené částky.

Jak dlouho můžu u dodavatele poslední instance zůstat?

Najít si nového dodavatele musíte během půl roku. Po 6 měsících se k vám přestane hlásit i DPI a spadnete do neoprávněného (černého) odběru.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Omlouváme se že nemůžeme býti nápomocni. Pomozte nám, prosím, vylepšit tento článek vaší zpětnou vazbou.
Dodavatel poslední instance Distributor elektřiny Distributor plynu Dodavatel zkrachoval