Budu za změnu dodavatele energií něco platit nebo je zdarma?

11. 01. 2021 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Budu za změnu dodavatele energií něco platit nebo je zdarma?

Ze zákona máte právo na bezplatnou změnu dodavatele, ale nemyslete si, že z jeho spárů uniknete jen tak. Jestli budete za přechod k jinému dodavateli něco platit, závisí hlavně na typu závazku.

Smlouva na dobu neurčitou

Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou a nemáte tedy nikde ve smlouvě uvedené přesné datum, kdy vám závazek končí, můžete svobodně a zdarma přeběhnout ke konkurenci téměř kdykoliv. Stačí dosavadnímu dodavateli oznámit, že už vám to neklape a našli jste si někoho levnějšího. Prvním dnem v následujícím měsíci se pak rozeběhne 3měsíční výpovědní lhůta. Až tato doba uplyne, budete volní a můžete si užívat levnější energie v náručí jiného dodavatele.

Smlouva na dobu určitou

V případě, že jste se upsali na dobu určitou, budete to mít trochu složitější. V první řadě je potřeba zjistit, k jakému datu vám končí závazek a s jak velkým předstihem musíte svému dodavateli sdělit, že ho opouštíte. Například měsíční výpovědní doba znamená, že mu musíte dát kopačky alespoň měsíc před koncem závazku. Pokud totiž nestihnete podat výpověď do určitého data, smlouva se automaticky prodlouží a vy budete muset s přechodem ke konkurenci počkat. Jinak vám hrozí vysoké sankce za předčasné ukončení smlouvy. Toto výročí si tedy raději poznamenejte do kalendáře.

Zdražení, změna smluvních podmínek, podomní prodej

Jsou i další příležitosti, kdy můžete od dodavatele odejít bez sankcí, ať už máte závazek takový nebo makový. Patří mezi ně například situace, kdy společnost změní smluvní podmínky nebo zdraží. Zákon také naštěstí umožňuje v určité lhůtě odstoupit od smlouvy v případě podomního prodeje energií.

  
Spočítejte si, kolik změnou dodavatele ušetříte

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Změna dodavatele Dodavatel energií Smlouva na dobu určitou Smlouva na dobu neurčitou