Co je to revolvingový úvěr?

27. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Co je to revolvingový úvěr?

Jedná se o půjčku, kterou můžete čerpat opakovaně.

Představte si, že si u banky sjednáte revolvingový úvěr na 10 000 Kč. Banka tuto částku uloží do pomyslného trezoru a vy si z něj můžete půjčovat peníze – klidně celou částku, klidně jen kousek. Jakmile vám přijde výplata, peníze, které jste si z trezoru půjčili, do něj zase vrátíte. A voilà trezor v bance je zase plný a vy z něj můžete vybírat.

V případě revolvingového úvěru se totiž s bankou dohodnete na tzv. úvěrovém rámci. Půjčovat si z trezoru tedy můžete opakovaně, jen se musíte pohybovat v limitu, který vám banka nastavila ve smlouvě. V našem příkladě 10 000 Kč.

„Revolvingový úvěr může sloužit jako spolehlivá finanční rezerva, ale nezapomínejte na to, že ideální je mít vlastní úspory uložené například na spořícím účtu, kde máte peníze okamžitě po ruce.“

 – Daniel Gorol, úvěrový specialista srovnávacího portálu Ušetřeno.cz

 
Revolvingová půjčka se v lecčem podobá kontokorentu. Na rozdíl od něj ale není propojená s běžným účtem. Jde o samostatný produkt. Jedním z typů revolvingového úvěru je například kreditní karta.

Výhody a nevýhody revolvingového úvěru

+ Půjčka se automaticky obnovuje, není nutné o ni opakovaně žádat.
+ Můžete peníze čerpat v různých měnách.
+ Nečerpáte, neplatíte.

Obvykle je dražší než kontokorent a jiné typy úvěrů.
Uzavírá se maximálně na jeden rok.
Na revolvingový úvěr vám půjčí jen menší sumy.


Revolvingový úvěr je hlavně určen firmám a podnikatelům. Ty si například půjčí na materiál a v momentě, kdy klient zaplatí zakázku, společnost dluh splatí. Dnes se však revolvingová půjčka těší velké popularitě i mezi obyčejnými smrtelníky v podobě kreditky.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Půjčky Revolvingový úvěr