Kdy a jak můžu uplatnit odpočet úroků z půjčky na bydlení?

19. 04. 2021 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Kdy a jak můžu uplatnit odpočet úroků z půjčky na bydlení?

Splácíte hypotéku, úvěr ze stavebního spoření nebo překlenovací úvěr? Pak si můžete odepsat zaplacené úroky z daní a významně tak ušetřit. Zní to dobře. Jak na to?

Kdy můžu uplatnit odpočet úroků z daní?

Daněnou částku si máte možnost snížit o zaplacené úroky pouze v případě, že jste použili zapůjčené peníze na bytové potřeby[1] sebe, své rodiny nebo svých nejbližších.

Mezi bytové potřeby patří:

  • stavba a koupě rodinného domu nebo bytu.
  • koupě pozemku a rozestavěného domu.
  • vstup do bytového družstva.
  • držba, rekonstrukce a přestavba rodinného domu nebo bytu (klidně i bydlení v nájmu).
  • vyrovnání mezi dědici a rozvedenými manželi, pokud půjčkou vykoupíte podíly na domě.
  • zakoupení podílu v obchodní korporaci, které jste členem, kdy díky koupi tohoto podílu získáte nárok na nájem nebo jiné používání bytu.
  • refinancování starší půjčky, kterou jste už dříve využili na bytové potřeby.


Kdy nemůžu uplatnit odpočet úroků z hypotéky?

Nárok na odečtení úroků nemáte, pokud jste si za půjčené peníze pořídili chatu nebo jinou nemovitost, kde nebudete trvale bydlet. Stejně tak nepochodíte, jestliže jste si půjčku vzali na stavební pozemek, kde v příštích 4 letech neplánujete postavit dům určený k trvalému bydlení a základ daně si o zaplacené úroky nesnížíte ani v případě, že hodláte nemovitost pronajímat nebo jinak využívat k podnikání.

„Odečíst si úroky z hypotéky můžete pouze v případě, že zaplatíte na daních z příjmů více, než je roční sleva na poplatníka, aktuálně tedy 24 840 Kč.“

– Petra Macáková, hypoteční specialistka srovnávacího portálu Ušetřeno.cz

  

Jak vysokou částku si můžu z daní odečíst?

Částka, kterou si od svých příjmů můžete za jeden rok maximálně odečíst, i kdybyste měli půjček na bydlení více, nesmí být vyšší než 300 000 Kč. Pokud půjčku splácíte zatím jen část roku, pak si za každý měsíc splácení smíte odečíst maximálně 25 000 Kč.

Jaké dokumenty musím odevzdat?

Vždy budete muset přidat k daňovému přiznání i potvrzení o tom, že jste skutečně úroky zaplatili. Většina bank a spořitelen naštěstí zasílá požadované lejstro automaticky na začátku roku. Během prvního podávání daňového přiznání je taktéž nutné vyrukovat se smlouvou o půjčce, tedy alespoň její první stranou, a často i výpisem z katastru.

Jak probíhá kontrola bytové potřeby?

Abyste měli na odpisy z daní nárok, musíte doložit, že jste peníze skutečně využili na bytové potřeby. Stačí ale pouze zaslat finančnímu úřadu list vlastnictví od koupené nemovitosti a kopii smlouvy o hypotéce, půjčce ze stavebního spoření nebo o překlenovacím úvěru.

Co když máme půjčku ve více lidech?

Jestliže jste smlouvu o hypotéku či úvěr ze stavebního spoření podepsali ve více lidech, pak může odpočet uplatnit v plné výši pouze jeden z vás. Jinak si každý odepíše částku rovným dílem.


[1] Tyto údaje mají čistě informativní charakter. Bytové potřeby jsou přesně definovány v Zákoně č. 586/1992 Sb.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Hypotéky Odpočet úroků Daně